Kollár už obieha partaje. Prednosť dostali Pellegrini a Fico. Heger a Sulík musia počkať

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) potvrdil prebiehajúce rokovania s predstaviteľmi strán k riešeniu situácie po páde vlády. Po stretnutí s predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim a nedeľňajšou plánovanou schôdzkou s lídrom Smeru Robertom Ficom avizoval ešte nedeľné, resp. pondelkové stretnutie s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO) a Richardom Sulíkom (SaS).

18.12.2022 14:11
kollár Foto: ,
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).
debata (60)

„Musím zozbierať všetky argumenty všetkých strán," uviedol v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Kollár. Predseda Smeru sa v diskusii zasadzoval za čo najrýchlejšiu dohodu o predčasných voľbách.

Slovensko by podľa Fica malo dostať politický advent. „Situáciu by výrazne upokojilo, ak by sme čo najrýchlejšie oznámili, že sme sa dohodli na zmene ústavy a konaní predčasných volieb,“ upozornil. Priznal však, že tomuto ideálnemu scenáru neverí. „Nepredpokladám, že nasledujúci týždeň bude v parlamentne politicky adventný,“ upozornil.

Z úradníckej vlády nadšený nie je

Ak sa dohoda na voľbách nezrodí, realitou bude podľa Kollára úradnícky kabinet menovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou, takýmto scenárom však nie je nadšený. Šéf Sme rodina registruje aj úvahy o rekonštrukcii vlády, definitívne sa k nim však chce vyjadriť až po stretnutí s predstaviteľmi OĽANO a SaS.

SR vláda 77. schôdza rokovanie krajniak milan Čítajte viac Krajniakovi už neprekáža, ak za rozpočet zahlasujú fašisti a extrémisti

Fico si tiež myslí, že úradnícka vláda nie je dobré riešenie, obáva sa zloženia tohto kabinetu menovaného prezidentkou. Preto je podľa neho potrebné využiť tie nástroje, ktoré sú k dispozícii, aby sa konali predčasné voľby. Poukázal tiež na to, že ak by sa v parlamente nezrodila dohoda o predčasných voľbách, resp. sa odohrávali politické hry o rekonštrukcii vlády, ľudia by sa mali zúčastniť januárového referenda. „Referendum môže byť napokon jediným východiskom z tejto krízy,“ zdôraznil.

Zopakoval pripravenosť Smeru podporiť rozpočet v prípade schválenia zmeny ústavy a dohody na predčasných voľbách s podmienkou, že návrh finančného plánu prejde úpravami, napríklad presunutím niektorých zdrojov do sociálnej oblasti, zdravotníctva a školstva a bude sa tiež pamätať na kompenzácie zvýšených výdavkov samospráv.

Video

Kollár zdôraznil, že schválenie rozpočtu je pre neho prioritou. „Škriepky musíme dať bokom, ľudia musia mať istotu, že avizovaná pomoc sa k nim dostane,“ upozornil.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Boris Kollár #Hegerova 76 #predčasné voľby 2023