Druhý proces v kauze vraždy Kuciaka by sa mohol skončiť v apríli

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil sedem nových termínov hlavného pojednávania v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

26.01.2023 12:31
špecializovaný trestný súd, kuciak kočner šts Foto: ,
Pojednávania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Jún 2022
debata (2)

Najbližšie pojednávanie bude 9. februára a následne 17. a 28. marca. Súd tiež vytýčil aj štyri termíny na apríl, konkrétne na 5., 6., 21. a 24. apríla. Predsedníčka senátu Ružena Sabová ešte v pondelok 23. januára na pojednávaní skonštatovala, že práve v apríli by mohlo v tomto súdnom procese padnúť rozhodnutie.

Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej. Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla 2022.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

marian-kocner-clanok W Čítajte viac Na súde v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov čítajú kominikáciu z Threemy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠTS #vražda novinára Jána Kuciaka #príprava vrážd prokurátorov