Naď: Vojna sa zrejme tento rok neskončí. Naznačujú to moje informácie

O darovaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine pravdepodobne finálne rozhodne parlament, predpokladá dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

25.02.2023 14:01 , aktualizované: 14:57
naď Foto: ,
Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď.
debata (124)

Ako načrtol Naď, niektorí poslanci už pripravujú návrh uznesenia, o ktorom by sa mohlo v súvislosti so stíhačkami rokovať. Ak sa s ním nestotožní, nevylučuje vládny návrh. „Som presvedčený o tom, že každý hodnotovo nastavený poslanec by mal zahlasovať za to, aby sme nielen migy, ale aj akúkoľvek ďalšiu vojenskú techniku, ktorú Ukrajinci budú potrebovať a my ju budeme môcť poskytnúť, aby sme ju poskytli,“ uviedol Naď. Avizoval, že sa zúčastní aj na mimoriadnej schôdzi, ak sa schváli program.

Jaroslav Naď, Ukrajina Čítajte viac Naď: Naše migy by už nelietali. Slovensko by za ne mohlo dostať 150 miliónov eur

Rozhodovanie o stíhačkách v parlamente neoznačil za šťastné riešenie. Poukazuje na to, že o zahraničnom smerovaní rozhoduje vláda alebo prezident. Rovnako si myslí, že darovanie vyradenej techniky nie je zásadnou zahranično-politickou otázkou, teda by o ňom mohla rozhodnúť aj dočasne poverená vláda.

V prospech Ukrajiny sa podľa Naďa Slovensko vzdalo vecí, ktoré by už inak nepoužívalo. Neohrozilo to obranyschopnosť SR, šéf rezortu tvrdí, že je na takej vysokej úrovni ako nikdy predtým. „Slovensko je bezpečnejšie v nebezpečnejšom svete,“ zhodnotil. Uvedomuje si aj potrebu zabezpečenia vlastných systémov protivzdušnej obrany, poukazuje však na finančnú náročnosť ich obstarania. Nevylúčil, že už aktuálna vláda prijme menšie opatrenia na ďalšie zvyšovanie protivzdušnej obrany.

VIDEO: Heger o slovenských migoch: Sú nepoužiteľné, nepredajné
Video

Verí, že polícia a prokuratúra sa bude dôsledne venovať aj dezinformáciám.

Odmieta, že by malo NATO podiel na eskalácii konfliktu, alebo že vojna na Ukrajine je konfliktom medzi USA a Ruskom. Vzhľadom na informácie, ktoré má, by bol podľa svojich slov prekvapený, keby sa vojna skončila tento rok.

thumbnail sliac Čítajte viac Migy za 300 miliónov môžu na Ukrajine aj skanibalizovať. Niektoré ešte v decembri lietali

O politickej budúcnosti

Je nepravdepodobné, že Naď ostane v hnutí OĽANO. „Vzhľadom na to, v akom stave sú diskusie o rôznych veciach, považujem to za mimoriadne nepravdepodobné," uviedol v diskusnej relácii. Zároveň uviedol, že o svojej budúcnosti nebude hovoriť v relácii, ale oznámi to prostredníctvom tlačovej konferencie. Dodal, že aj s dočasne povereným predsedom vlády SR Eduardom Hegerom (OĽaNO) diskutujú, rokujú a čoskoro svoje nápady predstavia.

124 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď #vojna na Ukrajine #stíhačky MiG-29