Štátnym tajomníkom zdravotníctva bude Palkovič, NKÚ upozorňuje na problémy v rezorte

Michal Palkovič nahradí od utorka 14. marca vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Róberta Babeľu. V stredu o jeho vymenovaní rozhodla vláda. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR medzitým upozorňuje na viacero problémov v zdravotníctve. Poukazuje na nepresnosť dát v rezorte, neudržateľné financovanie štátnych záchraniek, nefunkčný DRG systém či nedostatočné využívanie systému eZdravia. Vyplýva to z materiálu k vlaňajším kontrolám v zdravotníctve, ktorý vláda vzala na vedomie.

08.03.2023 11:29
Ministerstvo zdravotníctva Foto: ,
Budova rezortu zdravotníctva. Ilustračné foto.
debata (3)

VIDEO: Richard Raši (Hlas) kritizoval nového štátneho tajomníka Michala Palkoviča: V zdravotníctve je kríza a krízový manažér je na dovolenke v Mexiku.

Video

Dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý aktuálne riadi aj rezort zdravotníctva, avizoval personálnu zmenu minulý týždeň. Palkovič bude na čele krízového manažmentu, ktorý bude viesť rezort zdravotníctva. Premiér vyhlásil, že Palkovič bude mať jeho plnú dôveru.

heger, čaputová Čítajte viac Heger si prevzal rezort zdravotníctva. Dá preveriť obnovu nemocníc a ďalšie dokumenty

Najvyšší kontrolný úrad upozornil na viacero nedostatkov v rezorte. Za problém označil nespoľahlivosť a nepresnosť zozbieraných informácií v rezorte zdravotníctva. „Bez relevantných, aktuálnych a spoľahlivých údajov nemožno plnohodnotne a na odbornej úrovni vykonávať vedu, výskum a prinášať inovácie v oblasti zdravotníctva,“ skonštatoval. Odporučil preto okrem iného parlamentnému zdravotníckemu výboru, aby zaviazal Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) prijať systémové opatrenia na zlepšenie situácie a informovať o vykonaných postupoch.

„Problém súvisí aj s tým, že za ostatných 30 rokov mal rezort zdravotníctva takmer 20 ministrov. Ak máte ministra, ktorý nie je vo svojej funkcii ani rok a pol, tak nemôže udržať nejakú zmysluplnú stratégiu a potom sa robia len udržiavacie kroky. Tie nemajú nič spoločné so strategickým riadením,“ skonštatoval predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Problémom v zdravotníctve je podľa neho aj využívanie digitálnych technológií. „Napriek skutočnosti, že jedným z hlavných cieľov Európskej komisie je dosiahnuť využívanie digitálnych technológií v celom hospodárstve a spoločnosti, v podmienkach SR nebol systém eZdravia dostatočne funkčný a využívaný,“ skonštatoval. Ministerstvu zdravotníctva a NCZI navrhol viaceré opatrenia, ako napríklad stanovenie harmonogramu úloh v oblasti eZdravia či personálne posilnenie sekcie digitalizácie a informatiky rezortu.

NKÚ ako problém identifikoval tiež systém financovania štátnych záchraniek, ktorý je podľa neho z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Poukázal, že ich financovanie a personálne potreby nie sú uspokojivo zabezpečené, čo môže viesť k ohrozeniu dostupnosti, plynulosti a nepretržitosti poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti je podľa neho mimoriadne dôležité vypracovať koncepciu rozvoja záchrannej služby a zvážiť prijatie okamžitých opatrení s cieľom stabilizácie.

VIDEO: Lengvarský: Nebudem pracovať v korupčnom prostredí
Video

Upozornil tiež na nefunkčný DRG systém, ktorého cieľom je zabezpečiť udržateľné financovanie lôžkovej zdravotnej starostlivosti. Pripomenul, že jeho prevádzka sa mala spustiť na začiatku roka 2016. Za najväčšiu prekážku zavedenia DRG do praxe označil nedostatočné riadenie projektu implementácie. V tejto súvislosti okrem iného navrhol Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo, aby od rezortu zdravotníctva požadoval pravidelné informácie o implementácii systému.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva