Heger: Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície

Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície. Povedal to poverený predseda vlády Eduard Heger na brífingu počas dvojdňového samitu Európskej únie v Bruseli. Podľa neho je to príležitosť zvýšiť hospodársky rast a zamestnanosť.

24.03.2023 09:54
Eduard Heger Foto:
Eduard Heger
debata (36)

Pripomenul stredajšiu návštevu eurokomisára pre vnútorný trh Thieryho Bretona na Slovensku, ktorý si pozrel kapacity na výrobu munície. Podpora Ukrajiny v tejto oblasti bola jednou z tém samitu. Heger podčiarkol, že naša susedná krajina potrebuje muníciu rýchlo, pretože čelí veľkej ofenzíve zo strany Ruska. „Niektorí premiéri hovorili, že majú informácie, že denne dopadne na územie Ukrajiny 30-tisíc až 60-tisíc nábojov z ruských zbraní. Ukrajina pritom kontruje niekoľkými tisíckami,“ poukázal premiér. Zároveň dodal, že ruské zbrane nie sú presné, „preto ničia krížom krážom všetko možné“ a Ukrajina má vďaka podpore západu presnejšie zbrane.

Heger zároveň zdôraznil, že Slovensko podporuje návrh na navýšenie Európskeho mierového nástroja, z ktorého budú preplatené aj naše stíhačky MiG-29. Európsky mierový nástroj by sa mal zvýšiť o 3,5 miliardy eur. Podľa slov premiéra si aj ostatné krajiny EÚ uvedomujú, že ide o nevyhnutný krok. Výhrady k tomu nepadli ani zo strany Maďarska.

pavel, steinmeier Čítajte viac Pavel: Dali sme Ukrajine, čo sme mohli. Na výrobu munície nám chýbajú ľudia

K samitu sa online pripojil aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij, ktorý sa špeciálne poďakoval Slovensku a Poľsku za pomoc so stíhačkami a zdôraznil túžbu po mieru. Heger je rád, že sa podarilo dostať slovenské stíhačky MiG-29 na Ukrajinu. Podľa jeho slov Ukrajina spraví na migoch ešte nejaké opravy, aby mohli byť následne nasadené na obranu pozemných cieľov a civilistov.

VIDEO: Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu

Video
36 debata chyba
Viac na túto tému: #munícia #vojna na Ukrajine #Eduard Heger