V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

V sobotu sa uskutoční Hodina Zeme, keď sa na celom svete vypnú svetlá na známych budovách a pamiatkach. Svetový fond na ochranu prírody (WWF) vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

25.03.2023 10:27
hodina zeme, sviečky, noc, tma Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

V súčasnosti Hodina Zeme okrem klimatickej zmeny upozorňuje aj na problém straty biodiverzity a ohrozenia prírodných zdrojov našej planéty. „Prírodu už nestačí len chrániť, musíme ju začať obnovovať,“ uviedla Martina Paulíková z WWF Slovensko.

rýn, sucho Čítajte viac Vedci varujú pred vlnami horúčav. El Niño sa vracia

Organizácia dlhodobo poukazuje na potrebu ochrany dostatočne veľkých plôch divokej prírody. „Musíme vyčleniť územia, kde sa môžu voľne pohybovať zvieratá, kde môžu rásť stromy. Jednoducho, dať prírode vlastný priestor,“ povedala Paulíková. Doplnila, že mnohé zásahy človeka v prírode vyvolali negatívne dosahy na životné prostredie, zdravie a životy obyvateľov. Tam, kde je to možné, je podľa nej potrebné ich odstrániť.

Klíma / Emisie / Dym / Továreň / Fabrika / Znečistenie / Čítajte viac Europoslanci schválili klimatický balík, Slovensko bude musieť zrubnúť emisie o 22,7 %

Do Hodiny Zeme sa zapojí Kancelária Národnej rady SR a v sobotu od 20.30 h do 21.30 h vypne štandardné osvetlenie paláca Bratislavského hra­du.

Zároveň v sobotu tím WWF Slovensko spolu s dobrovoľníkmi osadí v teréne tabuľky, ktorými označia chránené územie rieky Hron. Pri tejto príležitosti vyčistia aj brehy rieky od naplaveného odpadu. Cieľom tohtoročnej Hodiny Zeme je tiež inšpirovať ľudí, aby venovali akúkoľvek činnosť v prospech prírody, vykročili zo svojej rutiny a dlhodobo žili zodpovednejšie, rozumnejšie a úspornejšie voči prírode.

tanker so skvapalneným plynom Čítajte viac Analytici prepočítali, o koľko stúpnu účty za energie. Bez pomoci štátu budú faktúry za plyn až o 140 percent vyššie

Iniciatíva Hodina Zeme vznikla v roku 2007 v Austrálii s cieľom upozorniť na dôsledky klimatickej krízy a od roku 2011 sa do iniciatívy zapája aj Slovensko. Viaceré hrady, mosty či iné stavby na Slovensku sa v rámci Hodiny Zeme zahalia do tmy. Symbolickým zhasnutím spoločne upriamujú pozornosť na environmentálne hrozby, ktorým čelí planéta.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Hodina Zeme #klimatická kríza