Smer je pripravený podporiť úradnícku vládu, ak budú voľby do konca júna

Opozičný Smer je pripravený podporiť úradnícku vládu, ak by po jej vymenovaní a ešte pred hlasovaním o dôvere upravila pravidlá a umožnila konanie parlamentných volieb ešte do 30. júna. Vyhlásil to šéf Smeru Robert Fico. Hlas úradníckej vláde dôveru nevysloví.

04.04.2023 17:11
SMER, Fico, Foto: ,
debata (2)

Fico tvrdí, že v Prezidentskom paláci sa hovorí o úradníckej vláde ako jednej z alternatív. „V poriadku, Smer je pripravený podporiť a vysloviť dôveru úradníckej vláde len vtedy, keď by táto vláda po vymenovaní ešte do hlasovania o dôvere v skrátenom konaní upravila pravidlá na konanie parlamentných volieb tak, aby sa mohli konať na prelome júna a júla,“ vyhlásil Fico.

Robert Fico, Milan Uhrík, Eduard Heger Čítajte viac Smer aj Republika rastú. Pravica medzitým tápe: Heger berie voličov KDH aj Matovičovi

Mimoparlamentný Hlas tvrdí, že úradnícka vláda nie je žiadnou výhrou, „ale určite je lepšia ako súčasná katastrofa“ v podaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera. „Hlas úradníckej vláde dôveru nevysloví, lebo takáto vláda nemá žiadnu legitimitu z volieb, bude len rešpektovať jej pôsobenie pod kontrolou prezidentky. Ak takáto vláda predloží do parlamentu zákony, ktoré pomáhajú ľuďom alebo plnia dôležité úlohy z plánu obnovy v primeranej kvalite, je ochotný za takéto zákony hlasovať,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Prezidentka Zuzana Čaputová opakovane hovorí, že je pripravená vymenovať úradnícku vládu, ak dôjde k zásadnému zlyhaniu dočasne poverenej vlády. Dodala, že jej vymenovanie by nebolo pre Slovensko najlepšie riešenie s ohľadom na vyjadrenia politikov, ktorí tvrdia, že by takáto vláda nemala v parlamente podporu.

VIDEO: Fico v Ide o pravdu: Slovensko bude v júni v hroznom stave, v septembri v katastrofálnom.
Video

O možnosti úradníckej vlády hovorila prezidentka aj v súvislosti s prípadom dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca. „Ak má prezidentka vyvodiť zodpovednosť, potrebuje mať istotu, či k nejakému porušeniu zákona v súvislosti s oboznamovaním sa s utajovanými skutočnosťami na ministerstve vnútra prišlo a kto a v akej miere pochybil,“ uviedol v utorok hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Od Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) si preto prezidentka vyžiadala protokol o vykonaní kontroly. „Oboznámi sa tiež so stanoviskom ministerstva vnútra aj ďalšími stanoviskami, ktoré má v tejto veci k dispozícii. Svoj postoj prezidentka oznámi po ich dôkladnom preštudovaní a zvážení všetkých okolností prípadu. Žiadne čiastkové informácie dovtedy nebude komentovať,“ uzavrel.

VIDEO: Matovičov odkaz Čaputovej. O čom tvrdí, že by bola bohapustá kravina?
Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #Hlas #predčasné voľby 2023