Baníci zranení pri nešťastí v Novákoch sú stabilizovaní

Zdravotný stav pacienta, ktorý zostal po minulotýždňovom nešťastí v Bani Nováky napojený na umelú pľúcnu ventiláciu v bratislavskej nemocnici, je stabilizovaný. Druhého pacienta preložili na bežné oddelenie, potvrdila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

02.05.2023 15:30 , aktualizované: 15:50
Baňa Nováky Foto: ,
Baňa Nováky v deň nehody s metánom. Streda 26. apríla 2023.
debata (1)

Pacientovi, ktorý naďalej zostáva napojený na ventiláciu, pľúcne konzílium potvrdilo poškodenie vnútorných orgánov, konkrétne dýchacích ciest.

„Jeho stav je v tejto chvíli stabilizovaný,“ ozrejmila hovorkyňa. Stav druhého pacienta sa podľa nej výrazne zlepšil ešte minulý týždeň. „Bolo možné ho odpojiť od umelej pľúcnej ventilácie, je pri vedomí, komunikuje a dokáže dýchať sám bez podpory. Jeho stav je natoľko stabilizovaný, že bol preložený na bežné oddelenie,“ spresnila.

SR polícia Nováky baňa výbuch TNX Čítajte viac Vyšetrovanie v Novákoch sa začalo. Baníci majú nárok na odškodné, tvrdí advokát

Zdravotný stav baníkov hospitalizovaných v košickej Šaci je stabilizovaný. Naďalej zostávajú v starostlivosti lekárov na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie, uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú táto nemocnica patrí.

„Obaja muži sú pri vedomí a komunikujú. Naďalej sa realizujú preväzy,“ spresnila.

banské múzeum, Hnúšťa, podzemie Čítajte viac Bývalý baník o nešťastí v Novákoch: Mohol som tam byť s nimi, bol to len okamih

Stav troch baníkov, ktorí zatiaľ zostávajú hospitalizovaní v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, je stabilizovaný. Ďalších dvoch už prepustili do domácej starostlivosti, informoval riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

„Jeden z baníkov, ktorý bol preložený na traumatologickú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), prepustia lekári tento týždeň do ambulantnej domácej starostlivosti. Jeho stav sa naďalej zlepšuje,“ uviedol Glatz.

Takisto sa podľa neho zlepšuje stav dvoch pacientov z pľúcneho oddelenia. „Jeden bude prepustený do domácej starostlivosti tento týždeň, druhého prepustia koncom tohto týždňa alebo budúci týždeň podľa laboratórnych výsledkov,“ doplnil.

VIDEO: Nešťastie v nováckej bani, baníci skončili popálení
Video

V Bani Nováky došlo 26. apríla pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchalo splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave. Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia, dozor v trestnej veci bude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #baňa Nováky