Odstrel medveďa nie je možný. Chráni ho európska legislatíva

Regulačný odstrel medveďa hnedého v súčasnosti nie je možný. Pre TASR to v utorok povedal hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák s tým, že to potvrdzujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Ide o reakciu na kritiku ružomberského primátora Ľubomíra Kubáňa. Ten uviedol, že MŽP v problematike zvýšeného výskytu medveďa nekoná a šelmu treba regulovať.

06.06.2023 15:46
medveď hnedý Foto: ,
Medveď hnedý.
debata (23)

„Medveď hnedý je chránený aj európskou legislatívou. Dôraz sa v európskom legislatívnom priestore kladie najmä na prevenciu, teda na vykonanie všetkých krokov, aby sa riziko stretu s medveďom minimalizovalo,“ podotkol Ferenčák. Vysvetlil, že usmrtenie medveďa je na Slovensku rovnako ako v ostatných krajinách Európskej únie možné iba v prípade, ak sú splnené presné podmienky. Napríklad, ak konkrétny jedinec stratil plachosť a ohrozuje svojím správaním ľudí a ich majetok, a zároveň neexistuje iné riešenie.

SR Ružomberok medvede cintorín plašenie ŠOP ZAX Čítajte aj Výskyt medveďov v Ružomberku privolal zásahový tím. Z okolia cintorína môžu zaznieť výstrely

MŽP zároveň ubezpečilo, že operatívne rieši strety človeka a medveďa prostredníctvom zásahového tímu. Týka sa to aj prípadu výskytu medveďov v areáli ružomberského mestského cintorína. „Profesionáli zo zásahového tímu vykonali niekoľko výjazdov, či už počas uplynulého víkendu alebo v pondelok (5. 6.). Hliadkovali v lokalite a plašili problémové jedince akustickou formou za použitia plynovej pištole so šrapnelom,“ dodal Ferenčák.

Ako sa správať pri strete s medveďom?
Video
Zdroj: Štátna ochrana prírody SR

Zásahový tím lokalitu naďalej monitoruje. „V prípade pokračovania situácie bude, bohužiaľ, nevyhnutné pri konkrétnych problémových jedincoch pristúpiť ku krajnému riešeniu,“ poznamenal hovorca envirorezortu.

medved foto policia Čítajte aj Medveďov pribúda. Prírodu chráňme, no človek je tiež jej súčasťou, upozorňuje odborníčka

V areáli mestského cintorína v Ružomberku zaevidoval v týchto dňoch zásahový tím pohyb najmenej štyroch medveďov. Tie rozbíjali svietniky a požierali sviece. Podľa štátnych ochranárov ich láka pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach. Lokalitu vo zvýšenej miere monitorujú aj mestskí policajti.

Pohyb najmenej štyroch medveďov zaevidoval v...
Na snímke porozbíjané kahance od medveďa na...
+3Na snímke upozornenie na výskyt medveďa na...

Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 do 8.00 h pre verejnosť zatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby až do odvolania nezapaľovali na cintoríne sviece.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo životného prostredia #MŽP #medveď hnedý #odstrel medveďov