„Medveď hnedý je chránený aj európskou legislatívou. Dôraz sa v európskom legislatívnom priestore kladie najmä na prevenciu, teda na vykonanie všetkých krokov, aby sa riziko stretu s medveďom minimalizovalo,“ podotkol Ferenčák. Vysvetlil, že usmrtenie medveďa je na Slovensku rovnako ako v ostatných krajinách Európskej únie možné iba v prípade, ak sú splnené presné podmienky. Napríklad, ak konkrétny jedinec stratil plachosť a ohrozuje svojím správaním ľudí a ich majetok, a zároveň neexistuje iné riešenie.
Čítajte aj Výskyt medveďov v Ružomberku privolal zásahový tím. Z okolia cintorína môžu zaznieť výstrelyMŽP zároveň ubezpečilo, že operatívne rieši strety človeka a medveďa prostredníctvom zásahového tímu. Týka sa to aj prípadu výskytu medveďov v areáli ružomberského mestského cintorína. „Profesionáli zo zásahového tímu vykonali niekoľko výjazdov, či už počas uplynulého víkendu alebo v pondelok (5. 6.). Hliadkovali v lokalite a plašili problémové jedince akustickou formou za použitia plynovej pištole so šrapnelom,“ dodal Ferenčák.
Zásahový tím lokalitu naďalej monitoruje. „V prípade pokračovania situácie bude, bohužiaľ, nevyhnutné pri konkrétnych problémových jedincoch pristúpiť ku krajnému riešeniu,“ poznamenal hovorca envirorezortu.
Čítajte aj Medveďov pribúda. Prírodu chráňme, no človek je tiež jej súčasťou, upozorňuje odborníčkaV areáli mestského cintorína v Ružomberku zaevidoval v týchto dňoch zásahový tím pohyb najmenej štyroch medveďov. Tie rozbíjali svietniky a požierali sviece. Podľa štátnych ochranárov ich láka pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach. Lokalitu vo zvýšenej miere monitorujú aj mestskí policajti.
Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 do 8.00 h pre verejnosť zatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby až do odvolania nezapaľovali na cintoríne sviece.