Ako prvý dôvod lekári združení v SSPPS uvádzajú, že v systéme chýba každý piaty pediater a každý druhý z tých, čo pracujú, je dôchodca. Ilustrujú to príkladom, že ak by sa všetci pediatri, ktorí sú v dôchodkovom veku rozhodli ísť zajtra do dôchodku, zostalo by takmer 600-tisíc detí bez prístupu k pediatrickej starostlivosti. Vekový priemer primárnych pediatrov na Slovensku je 59 rokov.
„Nežiadame nič iné než to, čo je pre vás všetkých samozrejmosťou – dodržiavanie zákonníka práce, rešpektovanie pracovného času, práva na oddych po práci a práva na ochranu zdravia. Napriek tomu sa NENAŠIEL JEDINÝ POSLANEC V PARLAMENTE, ktorý by našu výzvu a argumentáciu našej spoločnosti, podporenú MZSR do parlamentu predložil,“ zdôrazňujú lekári v spoločnom vyhlásení. „Preto využívame svoje zákonné práva a ako prvý krok podávame výpovede z dobrovoľných služieb APS,“ pokračuje správa.
Hlavné body hromadnej výpovede a požiadavky pediatrov:
- Odmietame slúžiť nad rámec pracovného času určeného zákonníkom práce
- Odmietame slúžiť bez ohľadu na vek a zdravotný stav
- Odmietame povinnosť, akú nemá žiaden pracujúci v tomto štáte – povinnosť slúžiť mimo pracovného času, v rozpore so zákonníkom práce a zásadami ochrany zdravia.
- Žiadame skutočnú profesionalizáciu APS a tým dobrovoľnosť služieb pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti
- Žiadame zvýšenie platieb za využitie služby APS
- Žiadame neúnavnú edukáciu pacientov o tom, ako riešiť ľahké ochorenia cestou dostupných médií s podporou štátu
- Žiadame zvýšenie mzdy lekára za hodinu služby APS a reálne uplatňovanie príplatkov za víkendy a sviatky
Výpoveďami chcú pediatri podľa odborníčky ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Eleny Prokopovej vyslať signál, že v APS neslúžia dobrovoľne. V tejto súvislosti zdôraznila, že pediater, ktorý pracuje v ambulancii, je povinný slúžiť na ambulantnej pohotovosti. Poukázala, že väčšina pediatrov mala podpísané dobrovoľné zmluvy, pretože im zaručovali vyššiu mzdu a možnosť vyberania služieb. „Teraz, ako sme podali výpovede, si nebudeme môcť vyberať služby, bude nás rozpisovať vyšší územný celok, budeme slúžiť za deväť eur v hrubom, ale nikto nebude môcť povedať, že pediatri slúžia dobrovoľne,“ dodala pre TASR.
MZ SR: S pediatrami komunikujeme
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii uviedlo, že dlhodobo upozorňovalo na hroziace problémy s pohotovosťami, a aj preto v spolupráci s pediatrami navrhlo súbor viacerých opatrení, no nie všetky sa stretli s pochopením politikov či niektorých asociácií.
„Ide napríklad o skrátenie ambulantných hodín z 22. hodiny na 20. hodinu, ktoré na poslednej schôdzi parlamentu nenašlo medzi poslancami podporu. V prípade, že dôjde v parlamente k zhode, ministerstvo je pripravené tento návrh opätovne predložiť na rokovanie,“ reagoval pre Pravdu komunikačný odbor ministerstva.
Zmenu zákonov si ďalšie kroky, ktoré realizuje, nevyžadujú. „Ide napríklad o presun pevných bodov APS, ku ktorému má dôjsť v troch etapách, prvýkrát už v priebehu tohto leta. Aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie, ktoré sa skončí na budúci týždeň,“ uviedlo.
Ministerstvo tiež informovalo, že od 1. júna 2023 zvýšilo paušálnu úhradu za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v pohotovostnej ambulancii o 35 % na 13 897 eur mesačne na jednu ambulanciu a o 12 % zvýšilo cenu bodu za zdravotný výkon.
Pediatri upozorňujú aj na nadužívanie pohotovostí a apelujú na edukáciu pacientov, ako riešiť ľahké ochorenia. Podľa ministerstva sa pripravuje nový informačný portál. Pripomenulo, že podobný manuál už pripravili pre rodičov malých pacientov počas pandémie.
Dolinková: Je to krôčik ku kolapsu
Podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu-SD Zuzana Dolinková nie je prekvapená, že pediatri podali výpovede z APS. Problémov v ambulantnom sektore je podľa nej veľa. Vyzvala ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, aby situáciu začal riešiť a komunikoval s pediatrami.
Myslí si, že výpovede z pohotovostí sú len prvým krokom. Ako povedala pre Pravdu, ak sa nič neudeje, z informácií, ktoré má, sú pediatri v ďalšom kroku pripravení vrátiť povolenia a zatvoriť ambulancie úplne. Hrozí podľa nej, že dieťa s rodičom prídu do ambulancie k pediatrovi a lekár tam nebude ani v noci, ani v ordinačných hodinách.
„Ak nám v letnom období, kedy budú deti doma a možno sa bude stávať väčší počet úrazov, začnú kolabovať pohotovosti, začnú sa hromadne zatvárať ambulancie, tak to bude mať nedozierne následky pre celý stav zdravotníctva. A až vtedy sa nám preplnia všetky nemocničné oddelenia,“ pokračovala.
Líder hnutia OĽANO a priatelia Igor Matovič si myslí, že problém musí riešiť dočasne poverená vláda Ľudovíta Ódora. Deklaroval, že ak Palkovič príde s návrhom, je hnutie pripravené iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu.
SPRÁVU AKTUALIZUJEME