Ministerstvo životného prostredia vykupuje pozemky v národných parkoch

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR začína vykupovať súkromné pozemky v národných parkoch do vlastníctva štátu. Financie na to bude mať z plánu obnovy, ide o 68 miliónov eur. Ambíciou je tento rok odkúpiť 12.000 hektárov. Vykupovanie pozemkov bude dobrovoľná a nezáväzná možnosť. Po rokovaní vlády o tom informoval šéf envirorezortu Milan Chrenko.

12.07.2023 11:56 , aktualizované: 12:33
Muránska planina Foto:
Národný park Muránska planina.
debata

„Štátne vlastníctvo je podľa nás jedným z trvalých riešení ako zabezpečiť efektívnu ochranu vzácnych lokalít a zároveň predchádzať konfliktom pri manažmente chránených území, ktoré máme v národných parkoch,“ priblížil Chrenko.

Ján Budaj / Michal Maco / Čítajte aj Požiadali ste o peniaze na obnovu domu? Hlásia problémy, v hre je aj koniec Budajovho človeka

Ministerstvo na výkup pozemkov spúšťa webovú stránku www.ponukavykupupozemkov.sk. „Prostredníctvom stránky môže každý vlastník nezáväzne a dobrovoľne ponúknuť pozemok v národnom parku a môže si sám určiť cenu, za ktorú je ochotný predať pozemok štátu,“ povedal Chrenko.

Z doručených ponúk bude potom komisia zložená zo zástupcov MŽP a Útvaru hodnoty za peniaze vyberať pozemky, ktoré bude následne odkupovať. Prihlasovať pozemky bude možné do 31. augusta. Vyhodnocovanie ponúk sa rozbehne v septembri a v priebehu jesene budú majiteľov pozemkov kontaktovať. „Oceníme každú relevantnú ponuku, keďže národné parky nechránia len najvzácnejšie prírodné bohatstvo Slovenska pre ďalšie generácie, ale pre všetkých, ktorí na území fungujú,“ poznamenal minister.

Ján Budaj Čítajte aj Envirorezort preberie od lesníkov ďalšie pozemky. Budaj ohlásil tri národné parky, ktoré prejdú zonáciou

Skonštatoval, že výkup pozemkov takouto formou je len jednou z možností a naďalej prebieha odkupovanie pozemkov, ktoré im ponúkajú súkromné osoby alebo spoločenstvá vlastníkov.

Budaj Podunajsko Park Národný Čítajte aj Na juhozápade Slovenska by mal vzniknúť unikátny národný park Podunajsko

„Vidíme, že tam, kde sú usporiadané vlastnícke vzťahy, kde je usporiadaná zonácia, sú dané pravidlá, dochádza k veľkému rozvoju. Tieto parky sú atraktívnou destináciou nielen pre turizmus, ale aj pre lokálne podnikanie a prinášajú benefit,“ povedal Chrenko. Je presvedčený, že ochrana vzácnych lokalít, vykupovanie, preberanie zodpovednosti štátu za prírodné bohatstvo a podpora mäkkého turizmu je jedným zo spôsobov ako pomôcť regiónom Slovenska.

debata chyba
Viac na túto tému: #vláda SR #ministerstvo životného prostredia #národné parky #envirorezort