Wlachovský: Nikto a nič nechráni Slovákov, hodnoty a slobodu viac ako NATO

Nikto a nič nechráni našich občanov, hodnoty a slobodu viac ako NATO. Skonštatoval to po návrate z Vilniusu minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský. Závery summitu Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Vilniuse sú podľa šéfa našej diplomacie dobrou správou pre Slovensko a dôležitým signálom podpory pre Ukrajinu. Ako informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v tlačovej správe, hlavnými témami summitu boli posilnenie kolektívnej obrany Aliancie vrátane bezpečnosti a obranyschopnosti tzv. východného krídla NATO a budúcnosť vzťahov s Ukrajinou.

13.07.2023 10:03
Litva Čaputová Sklenár Wlachovský, NATO, summi Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský a minister obrany SR Martin Sklenár počas tlačovej konferencie na konci summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse 12. júla 2023.
debata (46)

„Summit vo Vilniuse opätovne preukázal, že NATO je jedinečné a nepostrádateľné transatlantické fórum a najúspešnejšia obranná aliancia v histórii. Jej atraktivitu potvrdzuje rozšírenie o Fínsko aj dosiahnutá dohoda o ratifikácii členstva Švédska v Aliancii,“ uviedol ďalej Wlachovský, ktorý bol na summite členom delegácie vedenej prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Čaputová: Na summite NATO mám rovnaký mandát ako za vlády Smeru
Video
Prezidentka Zuzana Čaputová zastupuje Slovensko na vrcholnej schôdzke Severoatlantickej aliancie, ktorá sa koná dnes a zajtra vo Vilniuse. / Zdroj: TV Pravda

O tom, že je to najlepší spôsob zaistenia obrany a bezpečnosti Slovenska, svedčí podľa ministra tiež naša intenzívna spolupráca so spojencami, oznámenie španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, že vyšlú svojich vojakov do mnohonárodnej bojovej skupiny Aliancie na Slovensku, dohodnutý systém rotujúcej protivzdušnej obrany a aj celkové posilnenie východného krídla aliancie v reakcii na ruskú agresiu proti Ukrajine. „Rozhodnutia prijaté spojencami znamenajú jednoznačné posilnenie bezpečnosti a ochrany našich občanov a pretavia sa aj do vyššej obranyschopnosti Slovenska,“ vyhlásil Wlachovský a dodal, že Aliancia v snahe ubrániť jej územie pred akoukoľvek hrozbou posilňuje spoločnú obranu najzásadnejšie od konca studenej vojny.

sánchez Čítajte aj Španielsko vyšle na Lešť 700 vojakov. Bude to jeho najväčšia zahraničná misia

Spojenci sa dohodli aj na potrebe vybudovania robustného a odolného obranného priemyslu a prijali nový „Defence Production Action Plan“. Rovnako sa intenzívne hovorilo aj o nových technológiách, ako sú umelá inteligencia, kvantové technológie či biotechnológie. To predstavuje príležitosť aj pre slovenské firmy, startupy a inovátorov. Na summite vo Vilniuse s lídrami osobne rokoval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Čaputová, Stoltenberg Čítajte aj Čaputová: Summit NATO bol o ochrane slovenských záujmov

Dohodli sa, že Aliancia bude Ukrajine poskytovať pomoc a podporu dovtedy, kým to bude potrebné. „So spojencami sme potvrdili, že Ukrajina patrí do NATO, a že sa vydala na cestu smerujúcu k členstvu,“ uviedol Wlachovský, podľa ktorého na nej jej bude pomáhať nielen najväčší program pomoci v histórii Aliancie, ale aj skutočnosť, že odteraz bude s predstaviteľmi NATO sedieť za jedným stolom ako rovnocenný partner v novovytvorenej Rade NATO – Ukrajina.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v Bratislave. / Zdroj: FB Úradu vlády SR

Ministri zahraničných vecí krajín Aliancie vo Vilniuse samostatne rokovali aj s partnermi z Moldavska, Gruzínska a Bosny a Hercegoviny o spolupráci pri posilňovaní ich vlastnej obrany a bezpečnosti, osobitne proti hybridným hrozbám a škodlivému vplyvu, najmä z Ruska.

Šéf diplomacie: Sorosovské konšpirácie patria k hybridnej vojne
Video
Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský reaguje na tvrdenia, že vládu a prezidentku Zuzanu Čaputovú riadi George Soros. / Zdroj: TV Pravda

Úsiliu naďalej prispievať k ochrane demokratických hodnôt a medzinárodných pravidiel sa podľa Komunikačného odboru MZVaEZ venovalo rokovanie lídrov NATO s podobne zmýšľajúcimi indo-pacifickými partnermi – Austráliou, Novým Zélandom, Južnou Kóreou a Japonskom. Ide o štáty, s ktorými Aliancia v posledných rokoch výrazne posilnila spoluprácu aj s ohľadom na rastúce výzvy, ktoré predstavuje Čína.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zahraničných vecí #summit NATO #Severoatlantická aliancia #Miroslav Wlachovský