Ambíciou úradníckeho ministra obrany Martina Sklenára je zaobstarať vlastný protiraketový komplet ešte do predčasných parlamentných volieb. Ponuky od šiestich krajín bude rezort vyhodnocovať v auguste, konkrétne rozhodnutie má padnúť už v septembri.
„Nasledovať bude vyhodnocovanie prijatých ponúk tímom odborníkov z rezortu MO, ktorého výsledkom bude odporúčanie vláde SR na udelenie mandátu MO SR na rokovania o zmluve s konkrétnymi štátmi,“ priblížila hovorkyňa. Bližšie informácie o krajinách, ktoré zaslali ponuky, cenách ani type systému nie sú známe.
Slovensko začalo obstarávať nový vlastný systém protivzdušnej obrany po tom, ako sa na susednej Ukrajine zhoršila v dôsledku ruskej invázie bezpečnostná situácia. Dosluhujúci systém S-300 Slovensko, ktoré je členom NATO, darovalo Ukrajine v rámci vojenskej pomoci.
Vzdušný priestor po odchode dočasne chránili štyri batérie systému Patriot – dve z Nemecka, jedna z Holandska a jedna z USA. Nateraz je slovenské nebo chránené národnými systémami Kub a IGLA a tiež talianskym systém SAMP/T, ktorý je tiež známy ako Mamba. Plán armády zaobstarať nový protiraketový komplet bol však na stole už dlhodobo.
Ministerstvo oslovilo celkom 11 krajín, ktorým vopred komunikovalo cenový rámec. Na výdavky spojené so systémom protivzdušnej obrany myslí aj obranný rozpočet na rok 2023. „Tieto výdavky na budúci rok sú zahrnuté v programovom pláne MO SR a pri tvorbe rozpočtu doň budú zahrnuté,“ doplnila Precner.
Čítajte viac Rozhovor s ministrom obrany Sklenárom: NATO nefunguje tak, ako hovorí FicoDarčeky z Nemecka
K zlepšeniu protivzdušnej obrany Slovenska prispeje systém nemeckej výroby Mantis. Slovensko v rámci postupných dodávok dostalo v utorok jeho časť – prehľadový rádiolokátor spolu s náhradnými dielmi, ktorý previezli do vojenského útvaru v Nitre.
„Pripomíname, že oba systémy dostane Slovensko bezodplatne a natrvalo, a to na základe korektných vzťahov, odborných rokovaní a spoločného cieľa NATO – posilniť a ochrániť východnú hranicu, ktorej sme súčasťou,“ dodala hovorkyňa.