Kaliňák u Žilinku uspel. Exministrovi zrušili obvinenie z korupcie

Exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi zrušili obvinenie pre podplácanie v korupčnom prípade týkajúcom sa Finančnej správy.

07.08.2023 13:07 , aktualizované: 15:53
Robert Kaliňák v putách. Foto: ,
Robert Kaliňák v putách.
debata (246)

Námestník generálneho prokurátora Jozef Sedlák vyhovel jeho návrhu pre zistenia porušenie zákona v jeho neprospech. Návrhu ďalšieho obvineného Jozefa Brhela nevyhovel. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Preskúmaním veci boli podľa nej zistené závažné pochybenia, ktoré nebolo možné napraviť iným spôsobom a ktoré odôvodňovali zrušenie napadnutého právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní.

Kaliňák: Gašpar je vysoko na kandidátke, prenasledovali ho kvôli Smeru
Video

„Zo znenia skutkovej vety napadnutého uznesenia nevyplývajú žiadne skutočnosti, ktoré by vyjadrovali konanie obvineného JUDr. R. K. ako organizátora uvedenej trestnej činnosti. V jeho odôvodnení absentujú tak skutkové ako aj právne úvahy, na základe ktorých bolo z trestnoprávneho hľadiska posúdené konanie obvineného. Nebol zistený ani nevyhnutný príčinný vzťah medzi konaním údajného organizátora a trestným činom hlavného páchateľa, keďže nebolo preukázané, že by sa obvinený JUDr. R. K. akýmkoľvek spôsobom podieľal na zosnovaní alebo riadení konania obvineného Ing. J. B. (tiež svedka Ing. F. I.), ktoré napĺňa znak ‚obstarávania veci všeobecného záujmu‘, uvedený v skutkovej podstate trestného činu podplácania podľa paragrafu 333 Trestného zákona," uviedla hovorkyňa.

Napadnuté uznesenie je podľa nej vzhľadom na uvedené skutočnosti vo vzťahu ku Kaliňákovi nepreskúmateľné a vzhľadom na judikatúru všeobecných súdov a Ústavného súdu SR boli takýmto procesným postupom, výsledkom ktorého bolo uznesenie o vznesení obvinenia, závažným spôsobom porušené práva na obhajobu.

Robert Kaliňák / Jozef Brhel / Čítajte viac Súd odmietol obžalobu na Kaliňáka a Brhela pre 12 hrubých chýb. Paragraf 363 je opäť v hre

Naopak, Sedlák podľa hovorkyne nevyhovel návrhu Brhela, ktorým sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia zo dňa 1. februára 2023. „Preskúmaním veci nebolo zistené porušenie zákona, ktoré by odôvodňovalo zrušenie napadnutého právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní. Zistené skutočnosti v aktuálnom štádiu trestného konania dostatočne odôvodňujú záver o dôvodnosti trestného stíhania obvineného Ing. J. B. pre pokračovací zločin podplácania," doplnila Tökölyová.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol vo februári tohto roku obvinenie Robertovi K. a Jozefovi B. st. pre zločin podplácania. Podľa polície mali obvinené osoby poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR v súvislosti s výkonom tejto funkcie. Konkrétne malo ísť o vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho.

kalinak brhel Čítajte viac Kaliňáka a Brhela obžalovali. Sú podozriví z podplácania Imreczeho a hrozí im 5 až 12 rokov

Úradu špeciálnej prokuratúry zatiaľ rozhodnutie nedoručili, reagoval na sociálnej sieti. Priblížil, že Kaliňák podal dva návrhy na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Jeden počas prípravného konania, ktorý nebol vybavený pre podanie obžaloby, a druhý po rozhodnutí súdu o odmietnutí obžaloby, ktoré v tom čase ešte nenadobudlo právoplatnosť. „Boli podané v čase, keď nemohli vyvolať žiadne právne účinky,“ tvrdí špeciálna prokuratúra. Prirovnala to k situácii, ako keď obvinený podá pre istotu odvolanie ešte pred vyhlásením prvostupňového rozsudku, pričom následne by mal odvolací súd posudzovať takéto odvolanie ako riadne a včas podané.

Špeciálna prokuratúra tiež poukázala na to, že námestník generálneho prokurátora rozhodol vo veci buď bez toho, aby mal k dispozícii vyšetrovací spis, alebo bol doň nahliadnuť priamo na súde, čo by bolo zrejme prvýkrát v histórii.

„Po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR o nezákonnosti obžaloby na Roberta Kaliňáka Generálna prokuratúra SR rozhodla aj o nezákonnosti jeho obvinenia. Obe rozhodnutia potvrdili, že išlo o čisto politickú kauzu bez reálneho základu s jediným cieľom politicky poškodiť stranu Smer,“ uviedla strana na sociálnej sieti. Tvrdí, že súboj o právny štát a demokraciu pokračuje. „Nezákonností a protiústavností proti Slovákom tu bolo za posledné tri roky neúrekom a slovo ‚poriadok‘ nemá každý z nich na jazyku náhodou pri téme právny štát a dodržiavanie Ústavy SR,“ dodal Smer.

Využitie paragrafu 363 pri Kaliňákovi je podľa SaS neprijateľným zásahom do dôvery v spravodlivosť

Využitie paragrafu 363 pri Robertovi Kaliňákovi je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) neprijateľným zásahom do dôvery v spravodlivosť. Liberáli si myslia, že je to predzvesť toho, čo Slovensko čaká v prípade volebného víťazstva strany Smer-sociálna demokracia (Smer). Uviedli to vo svojom stanovisku k zrušeniu Kaliňákovho obvinenia paragrafom 363. Ako uviedla tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková, predmetný paragraf mohol byť už v súčasnosti zúžený. „Návrh však neprešiel do druhého čítania kvôli jednému hlasu, a to hlasu poslanca OĽANO,“ komentuje Kolíková.

Liberáli majú úpravu paragrafu 363 aj v programe. „Tak, aby generálny prokurátor jednoznačne nemal možnosť negatívne a rozsiahlo zasahovať do vyšetrovania. Uvedené ustanovenie by malo smerovať skôr k otváraniu trestných káuz tak, aby sa vyšetrovali a nie tak, aby sa rušili a zastavovali,“ vysvetľuje poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS).

„Súd má rozhodnúť o podozrení Roberta Kaliňáka z korupcie, ak to tak príslušný prokurátor vidí. Tak to malo byť v záujme spravodlivosti nielen v tomto, ale aj iných prípadoch. Generálny prokurátor nemá možnosť riadne a dôsledne vyhodnotiť to, čo môže urobiť súd,“ uzavrela Kolíková.

246 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Robert Kaliňák #Maroš Žilinka