Republika prehrala súd so Sabakom. Musí sa mu ospravedlniť a zaplatiť 15-tisíc eur

Za statusy na sociálnych sieťach musí hnutie Republika zaplatiť lekárovi Petrovi Sabakovi sumu 15-tisíc eur. Musí sa mu tiež trikrát po sebe s odstupom troch týždňov verejne ospravedlniť a nesmie ďalších 48 hodín zverejniť žiadny iný príspevok. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, strany sporu sa môžu odvolať na Krajský súd v Nitre.

17.08.2023 14:39
Hnutie Republika Foto: ,
Uprostred v popredí líder hnutia Republika Milan Uhrík a jeho tím pred budovou parlamentu
debata (102)

Ako sa konštatuje v rozhodnutí Okresného súdu v Nitre, hnutie Republika je povinné uverejniť ospravedlnenie na svojom profile na sociálnej sieti.

Súd konštatoval, že statusy zverejnené na profile Republiky obsahovali nepravdivé a hanlivé tvrdenia o Sabakovi, „najmä o tom, že dostal finančnú odmenu, za schvaľovanie nezmyselných covid opatrení, že je zbabelec, pachtivec po peniazoch, ktorý uprednostňuje biznis pred pacientmi, covidový prorok“, čo podľa súdu vážnym spôsobom zasiahlo do práva na ochranu osobnosti lekára.

Hnutie Republika avizuje, že sa voči rozhodnutiu súdu odvolá. „Po doručení rozsudku zákonnou cestou si hnutie Republika tento rozsudok naštuduje a podá odvolanie, pretože súd sa odchýlil od existujúcej judikatúry o zodpovednosti politickej strany,“ uviedli z hnutia.

Predseda Republiky Milan Uhrík označil žalobu zo strany Sabaku za politicky motivovanú. „Čo iné je tento proces, ak nie snahou finančne zruinovať silné opozičné hnutie v čase vrcholiacej predvolebnej kampane?“ skonštatoval. Skritizoval zároveň stav právneho štátu na Slovensku.

Sabaka sa súdil s Milanom Uhríkom a jeho hnutím za nenávistné statusy, ktoré mali on a sympatizanti hnutia zverejňovať na sociálnych sieťach. Kampaň vyústila až do protestu pred Sabakovým domom.

Lekár podal na predstaviteľov Republiky viacero žalôb. Súdili sa aj s Milanom Mazurekom, od ktorého žiadal ospravedlnenie a zaplatenie odškodného vo výške 20-tisíc eur. Prvostupňový súd v Kežmarku dal lekárovi za pravdu, Krajský súd v Prešove však verdikt nepotvrdil a obe strany sa odvolali.

Peter Sabaka Čítajte viac Sabaka vysúdil od Mazureka odškodné 20-tisíc eur
102 debata chyba
Viac na túto tému: #Republika #Peter Sabaka