Meteorológovia upozorňujú na silný vietor a dážď, hrozia aj povodne

Meteorológovia v piatok varujú pred silnejším vetrom a dažďom najmä na západe a severe Slovenska. Hrozia aj povodne. Vydali preto výstrahy prvého a druhého stupňa. V niektorých okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja platia tiež výstrahy pred vetrom na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

03.11.2023 10:23 , aktualizované: 16:30
strom, počasie, búrka, vietor Foto:
debata

SHMÚ vydal výstrahu druhého stupňa pred vetrom pre okresy Kežmarok, Poprad, Námestovo a Tvrdošín. Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí pre všetky ostatné okresy Žilinského kraja, Starú Ľubovňu, Banskú Štiavnicu, Žarnovicu a Žiar nad Hronom. Rovnako aj pre celý Bratislavský, Trenčiansky a Trnavský kraj.

Vetrisko vyšľahá Slovensko, zamračí sa a ochladí
Video
Zdroj: TV Pravda

Meteorológovia varujú, že vietor na horách môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu, čo predstavuje víchricu. Výstraha druhého stupňa platí až do soboty (4. 11.) do 15.00 h vo väčšine Žilinského kraja a v okresoch Poprad, Brezno a Banská Bystrica. Pre väčšinu okresov Trenčianskeho kraja a okresy Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Bytču, Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice a Čadcu platí výstraha prvého stupňa do piatka do 10.00 h.

Vo viacerých oblastiach treba zároveň v piatok počítať s dažďom. Výstraha prvého stupňa v tejto súvislosti platí v celom Banskobystrickom kraji, tiež vo väčšine Trenčianskeho a Žilinského kraja. Týka sa aj okresov Rožňava a Poprad.

Príroda hrajúca všetkými farbami. Zábery z jesenného stredného Slovenska, ktoré vás dostanú
Video
Nezvyčajne teplý október prial turistom. Teploty boli príjemné a jasné nebo bolo pozvánkou na prechádzku či túru po horách. Presne to urobila naša mReportérka Ľubka, ktorá sa vydala na túru z Hričovského Podhradia až do Súľova. Cestou si vychutnávala krásnu jesennú prírodu.

SHMÚ tiež upozorňuje na prívalové povodne v okresoch Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Turčianske Teplice, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Povodeň hrozí aj v Žarnovici, Banskej Štiavnici, Žiari nad Hronom, Zvolene, Detve, Banskej Bystrici, Brezne, Veľkom Krtíši, Krupine, Lučenci, Poltári, Leviciach – východ, Rimavskej Sobote, Revúcej aj v Rožňave. Výstraha prvého stupňa tam platí od piatka 9.30 h do soboty 10.00 h.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR

Najkritickejšia situácia bola v okrese Čadca

Pre silný nárazový vietor v Žilinskom kraji zasahovali hasiči od štvrtkového (2. 11.) popoludnia do piatkového dopoludnia 21-krát. TASR o tom informovala žilinská krajská hovorkyňa hasičov Mária Pohanková Zahatlanová s tým, že najkritickejšia situácia bola v okrese Čadca.

Hasiči odstraňovali popadané stromy na cestných komunikáciách, na železničnej trati a spadnutý strom na rekreačnú chatu. „V troch prípadoch boli vyslaní k odfúknutej plechovej búde, plechovej garáži a k čiastočne odtrhnutej streche na bytovom dome v Čadci,“ priblížila hasičská hovorkyňa.

Celkovo podľa jej slov zasahovalo 60 profesionálnych a 15 dobrovoľných hasičov. „Poveternostná situácia v Žilinskom kraji je momentálne pokojná,“ zhodnotila Pohanková Zahatlanová.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #dážď #povodne