„Keď nejaká firma chce vyrábať zbrane a niekde ich dodávať, tomu samozrejme nikto nebude brániť,“ povedal Fico po stretnutí s ministrom Kaliňákom.
Fico ešte ako opozičný politik opakovane kritizoval skoršiu vládu za odovzdanie rôznych zbraní Ukrajine a tvrdil, že v prípade účasti svojej strany v novom kabinete nedovolí vývoz ani jedného náboja na Ukrajinu.
Čítajte aj Dankovi sa nepáči, že Fico na samite EÚ podporil pomoc UkrajineSlovensko po ruskej invázii na Ukrajinu nielen odovzdalo Kyjevu darom rôznu vojenskú techniku vrátane vyradených stíhačiek MiG-29 sovietskej konštrukcie, ale na základe bilaterálneho komerčného kontraktu mu dodalo osem samohybných húfnic Zuzana 2, ktoré sú vlajkovou loďou slovenského obranného priemyslu. Výrobu ďalších 16 húfníc Zuzana 2 pre Ukrajinu zaplatí podľa skorších informácií Dánsko, Nórsko a Nemecko.
„Urobíme všetko pre to, aby sme Ukrajine pomohli humanitárne a civilne. Predpokladám, že jednou z takých vecí by mohlo byť odmínovanie. Je tam obrovské množstvo zamínovaných priestorov a nevybuchnutej munície,“ načrtol Fico. Vie si tiež predstaviť zdravotnícku pomoc či opravu civilných objektov. Pomoc chce podmieňovať konkrétnymi krokmi.
V rámci NATO si Slovensko podľa premiéra bude plniť to, čo sa od členskej krajiny očakáva. Pripúšťa však postoje, ktoré „neboli typické pre predchádzajúcu vládu“.
Slovensko ešte za predchádzajúcich vlád začalo pripravovať projekt zvýšenia výroby munície. Muníciu kalibru 155 milimetrov vyrába na Slovensku pološtátna firma ZVS Holding, v ktorej vlastní polovičný podiel skupina Czechoslovak Group (CSG) českého podnikateľa Michala Strnada. Modernizáciou a predĺžením životného cyklu munície sa v krajine zase zaoberá spoločnosť VOP Nováky, ktorá tiež patrí do skupiny CSG.
Čítajte aj Ešte poriadne nezačali a už to v koalícii škrípe? Podľa Tarabu je cesta do pekla, ak ministri budú hovoriť svoje názoryPodľa Kaliňáka chce nové vedenie slovenského ministerstva obrany prehodnocovať najmä niektoré už uzavreté komerčné kontrakty, bližšie informácie neuviedol. Slovensko predtým zadalo rôzne zákazky na modernizáciu zastaraného vybavenia slovenskej armády. Kaliňák sa už krátko po októbrovom vymenovaní za ministra obrany vyslovil tiež za úpravu dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a Spojenými štátmi, proti ktorej Smer vystupoval už pri jej schvaľovaní v parlamente.