Prvé snehové vločky spadli už aj v nížinách

Na Slovensku spadli v nedeľu prvé snehové vločky aj v nížinách. Lokálne sa vytvorila aj snehová pokrývka, no po snežení rýchlo mizne. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

19.11.2023 11:20
sneh, auto Foto: ,
Ilustračná snímka
debata (1)

„Jedna vlna zrážok frontálneho systému prešla v ranných hodinách cez západné, čiastočne aj stredné Slovensko na juhovýchod,“ uviedli meteorológovia. Dodali, že sa začína otepľovať a zrážky v nižších polohách opäť prechádzajú do dažďa.

Víkend bude poriadne studený. A čo začiatok týždňa?
Video
Zdroj: TV Pravda

SHMÚ poukazuje, že nedeľné zrážky ešte nekončia. Od severozápadu postupujú do našej oblasti ďalšie a sneženie sa tak postupne miestami vyskytne aj na ostatnom území, vrátane nižších polôh. „Zároveň sa vplyvom otepľovania vo vyšších hladinách môže ojedinele vyskytnúť aj mrznúci dážď, na cestách preto buďte opatrní a to nielen ak mrzne, šmýkať sa môže aj pri teplote pár desatín nad nulou,“ upozornili meteorológovia.

Na severe Slovenska si treba dávať v nedeľu pozor na silný vietor na horách, upozorňuje SHMÚ, ktorý vydal výstrahu prvého stupňa. Na horách, nad 1 500 metrov, treba počítať aj so silnejším vetrom. Výstraha platí pre väčšinu Žilinského kraja a okresy Banská Bystrica, Brezno a Poprad. Vietor tam môže v nárazoch dosiahnuť 110 až 135 kilometrov za hodinu, v priemere 70 až 85 kilometrov za hodinu, čo je víchrica.

Téryho chata, Vysoké Tatry, zima, sneh túra, hory, vysokohorská turistika Čítajte viac Upozornenie Horskej služby: Na horách je už zima, na chodníkoch aj pol metra snehu

Zároveň platí aj hydrologická výstraha v okrese Michalovce. „Vzhľadom na spadnuté zrážky a vzostup vodných stavov u nás a na ukrajinskej časti povodia je predpoklad vzostupu vodných hladín na Latorici, s možnosťou dosiahnutia, resp. prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ priblížil SHMÚ.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #sneh #víchrica