Protimonopolný úrad preveruje možný kartel medzi dodávateľmi liekov a zdravotníckych pomôcok

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) tento týždeň vykonal neohlásenú inšpekciu v podnikateľských priestoroch podnikateľov pôsobiacich na trhu dodávok a veľkodistribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok. Dôvodom boli podozrenia, že porušili pravidlá hospodárskej súťaže. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

30.11.2023 21:39
debata

„PMÚ vykonal inšpekciu na základe podozrenia, že medzi dotknutými podnikateľmi existovala dohoda, ktorej cieľom alebo následkom bolo alebo mohlo byť obmedzenie hospodárskej súťaže, a to formou výmeny citlivých obchodných informácií, dohôd o cene, rozdelenia trhu alebo koordinácie postupu vo verejných obstarávaniach,“ uviedol úrad.

lekáreň, liek, lieky Čítajte viac Opäť chýbajú aj bežne dostupné a lacné lieky. Ktoré sú to a čo s tým vie urobiť nová vláda? Vypočujte si odborníkov

Priblížil, že by mohlo ísť o horizontálnu dohodu medzi priamymi konkurentmi, ktorá patrí medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel a považuje sa za ťažký kartel. „Vzájomná dohoda medzi priamymi konkurentmi môže odstrániť konkurenčný boj a tlak na podnikateľov, čo môže mať za následok výrazné zvýšenie cien, menší výber tovarov a služieb a spomalenie inovácií,“ vysvetlil PMÚ. Ozrejmil, že v prípade preukázania takejto dohody môže byť podnikateľom uložená pokuta až do výšky desať percent z obratu za predchádzajúce uzavreté účtovné obdobie.

PMÚ podotkol, že vykonanie inšpekcie ešte neznamená, že dotknutí podnikatelia porušili pravidlá hospodárskej súťaže, ani neprejudikuje závery prešetrovania. „V tejto fáze prešetrovania PMÚ neposkytuje žiadne ďalšie informácie k danému prípadu,“ doplnil.

lekáreň, liek, lieky Čítajte viac ŠÚKL potvrdil nelegálny reexport liekov v ďalších lekárňach
debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #Protimonopolný úrad