„Máme Slovensko radi a budeme ho brániť. Ficovi a jeho vláde vôbec nejde o Slovensko,“ povedal z pódia predseda najsilnejšieho opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. Podľa neho sa vládni politici zaujímajú len o svoju moc a svoju beztrestnosť. Šimečka ohlásil, že v prípade potreby budú protesty pokračovať.
Dav ľudí skandoval heslá „Dosť bolo Fica“, „Hanba“ či „Toto vám neprejde“. Skandovaním takisto vyjadrili podporu prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi. Išlo o prvý veľký protivládny protest od októbrového vymenovania terajšieho Ficovho kabinetu.
Na Matovičov protest prišli desiatky ľudí
Niekoľko desiatok ľudí sa zišlo o 17:00 pred parlamentom na proteste, ktorý zorganizovalo opozičné hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO). Cieľom protestu bolo upozorniť verejnosť na to, že vládna koalícia sa chystá uniesť právny štát, a to narýchlo pred sviatkami, aby si to nikto nevšimol.
Kritizovali rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj ďalšie kroky vlády. S príhovormi vystúpili predseda hnutia Slovensko Igor Matovič, predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš, ale aj predseda strany Demokrati Jaroslav Naď či členovia predsedníctva KDH Martin Šmilňák a Marián Čaučík. Prišli aj predstavitelia ďalších opozičných strán NOVA, Kresťanská únia a Za ľudí.
„Predstavitelia Progresívneho Slovenska a SaS povedali, že dnes neprídu, lebo majú vlastný protest pred úradom vlády. Ja verím, že sa to nejak utrasie, aby sme sa všetci dohodli na jednej akcii a boli sme jednotní, pretože teraz je čas potlačiť ego, ľudia chcú vidieť jednotu,“ povedal Šipoš.
Matovič vyzval protestujúcich, aby sa zúčastnili aj na proteste s názvom Zastavme ich, ktorý organizovali strany Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita pred Úradom vlády SR o 18:00. Zároveň dodal, že považuje za fatálnu chybu predstaviteľov týchto strán to, že „povyšujú svoj záujem nad záujem verejný.“
Čítajte viac Lipšicov pokus o záchranu špeciálnej prokuratúry nevyšiel, vláda navrhla úrad zrušiťŤaženie Fica proti špeciálnej prokuratúre
Návrh na zrušenie ÚŠP a zníženie trestných sadzieb za niektoré trestné činy vrátane korupcie a prania špinavých peňazí, navrhla Ficova vláda bez širšej odbornej diskusie a v parlamente ho chce presadiť v zrýchlenom režime.
Čítajte viac Európska komisia varovala Slovensko pred zrušením špeciálnej prokuratúryEurópska komisia i veľvyslanectvo Spojených štátov v Bratislave vyzvali Slovensko, aby nepokračovalo v zmenách Trestného zákonníka v zrýchlenom konaní a aby nerušilo elitnú zložku prokuratúry bez dôkladného uváženia.
„Podporujeme odporúčanie Európskej komisie neschvaľovať navrhované zmeny v skrátenom legislatívnom konaní bez konzultácii s dotknutými osobami na národnej a európskej úrovni a bez stanoviska Benátskej komisie Rady Európy,“ uvádza sa v stanovisku americkej ambasády.
Spojené štáty podľa veľvyslanectva naďalej podporujú princípy právneho štátu a transparentného vládnutia na Slovensku. „Sme pripravení podporiť Európsku komisiu aj Slovensko v snahách zabezpečiť tieto dôležité hodnoty v prospech všetkých občanov,“ dodali Spojené štáty.
Na stanovisko zareagoval predseda vlády SR s tým, že požiada veľvyslanca USA na Slovensku Gautama Ranu, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré vstupujú do interných suverénnych slovenských záležitostí. Robert Fico tvrdí, že si nevie predstaviť, že by slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone vydalo vyhlásenie, v ktorom odmietne prijatie zákona, ktorý sa týka trestného práva v USA.
„Chcem veľmi jasne povedať, že si neželám žiadne napätie medzi úradom vlády a veľvyslanectvom USA v Bratislave. Neželám si, aby kvalita tých vzťahov bola taká, ako to vidíme v Budapešti. Čo si želám je, aby nás USA brali ako suverénnu krajinu,“ uviedol Fico počas parlamentnej Hodiny otázok.
ÚŠP funguje už takmer 20 rokov. Fico proti nemu začal vystupovať ako opozičný politik v uplynulých troch rokoch a po tom, čo polícia začala v rôznych kauzách stíhať desiatky ľudí vrátane policajtov, sudcov, vysokých úradníkov či podnikateľov z obdobia, keď bol Smer v minulosti pri moci. Práve ÚŠP dohliadal na vyšetrovanie týchto prípadov. Za korupciu bol odsúdený tiež bývalý šéf ÚŠP Dušan Kováčik.
Mohutné protivládne demonštrácie, najväčšie od pádu komunizmu v roku 1989 vo vtedajšom Československu, zažilo Slovensko v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Táto vražda vyústila do politickej krízy, v záujme riešenia ktorej Fico rezignoval na funkciu premiéra. O dva roky neskôr jeho strana skončila v opozícii po porážke v parlamentných voľbách. Tento rok v septembri Smer predčasné voľby naopak vyhral.