Pellegrini dostal parný valec a petíciu s vyše 38-tisíc podpismi. Mimovládky žiadajú, aby zastavil valcovanie legislatívneho procesu

Mimovládne organizácie Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko a INEKO dnes odovzdajú predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas) petíciu s viac ako 38-tisíc podpismi proti prijímaniu zásadných zmien v oblasti trestného práva v skrátenom legislatívnom konaní.

10.01.2024 11:49 , aktualizované: 13:43
debata (71)
Verejná výzva Pellegrinimu na zastavenie valcovania právneho štátu
Video

Ako informovali v stredu na brífingu pred parlamentom, Pellegriniho chcú požiadať, aby zastavil valcovanie legislatívneho procesu. Nesú mu preto aj symbolický hračkársky valec. „Kým v iných vyspelých demokratických krajinám diskusia o takých dôležitých témach, ako je trestná polícia alebo zmeny v justičnom systéme, trvajú aj mesiace, na Slovensku sa to deje narýchlo a bez potrebnej širšej diskusie odborníkov,“ povedala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Mimovládky kritizujú plánované rušenie špeciálnej prokuratúry, zúženie právomocí Úradu na ochranu oznamovateľov, prijímanie zásadných zmien v zrýchlenom konaní a netransparentné výberové konania. Poukazujú na to, že všetky tieto kroky vlády Roberta Fica významne ohrozujú stabilitu demokracie a právneho štátu na Slovensku.

Zástupcovia organizácií Via Iuris, Nadácia...
Zástupcovia organizácií Via Iuris, Nadácia...
+2Zástupcovia organizácií Via Iuris, Nadácia...

Zdôrazňujú, že nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. Potrebné je pripraviť štandardné medzirezortné pripomienkové konanie, vláda ho však chce obísť. Navrhované zákony si podľa nich vyžadujú širokú odbornú aj verejnú diskusiu, keďže vážnym spôsobom zasiahnu celú spoločnosť. „Podstatným spôsobom sa mení stíhanie a trestné sadzby pri korupčných trestných činoch. Ak spôsobíte škodu alebo ponúknete úplatok až do výšky 700-tisíc eur, tak najvyššia sadzba je tri alebo štyri roky, ale môžete skončiť len s podmienkou,“ podčiarkla riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. V decembri túto výzvu doručili poslancom Európskemu parlamentu aj Európskej komisii.

Organizácia Transparency International Slovensko vyvracia argument vlády, že je potrebné odľahčiť preplnené väznice. Zdôrazňuje, že trend naplnenosti väzníc je už roky klesajúci. Aktuálne máme najmenej väzňov od roku 2010. Ročne nastupuje do väzníc zhruba 5 500 väzňov. „Z toho je však len päť trestov za korupciu a asi 45 za veľkú ekonomickú trestnú činnosť, čiže ak znížime trestné sadzby za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť, vôbec to nepomôže preplneným väzniciam,“ uviedla Martina Hilbertová z Transparency International Slovensko. Naplnenosť väzníc je od 52 do 96 percent.

Tibor Gašpar, NR SR Čítajte viac Výbor odmietol Čaputovej výhrady: Plaváková už má podklad na Ústavný súd, Gašpar pri SIS účelové zmeny nevidí

Riaditeľ INEKO Dušan Zachar poukázal na to, že Slovensko sa dlhodobo ocitá na chvostoch európskych rebríčkov vo vymožiteľnosti spravodlivosti a práva, ako aj dôvery v rôzne inštitúcie a štát. „Opatrenia, ktoré navrhuje vláda, ako je radikálne zjemnenie trestov za korupčné trestné činy, navrátenie systému ‚našich ľudí‘, výberové konania bez verejného vypočutia, oslabovanie nezávislosti verejných dohľadových, regulačných inštitúcií – to všetko nahráva proti tomu, aby sme trajektóriu zlého postavenia Slovenska v medzinárodných porovnaniach zvrátili,“ skonštatoval.

Predseda parlamentu vníma iniciatívu mimovládok ako prejavenie slobodného názoru v slobodnej spoločnosti. „Bude postupovať v zmysle zákona,“ dodala jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #petícia #INEKO #mimovládne organizácie #VIA IURIS #Peter Pellegrini #novela Trestného zákona #Nadácia Zastavme korupciu #Úrad špeciálnej prokuratúry #Transparency International Slovensko #legislatívny proces