Poslanci z KDH chcú iniciovať prieskum v reedukačných zariadeniach, zistenia Generálnej prokuratúry sú alarmujúce

Poslanci Národnej rady (NR) SR z KDH Martina Holečková a Ján Horecký chcú iniciovať poslanecký prieskum v reedukačných zariadeniach. Reagovali tak na zistenia Generálnej prokuratúry (GP) SR o závažnom porušovaní ľudských práv detí v centrách. Iniciujú aj mimoriadne zasadnutie výborov pre sociálne veci a pre školstvo.

17.01.2024 12:10 , aktualizované: 15:40
debata (13)

„Správa generálnej prokuratúry pôsobí hrozivo, a preto chceme iniciovať poslanecký prieskum v reedukačných centrách, aby sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť, v akých podmienkach žijú naše deti. Je alarmujúce, že generálna prokuratúra našla pochybenie v každom z 13 reedukačných centier,“ skonštatovala Holečková. Dodala, že na mimoriadnom výbore pre sociálne veci sa chcú pýtať ministra práce Erika Tomáša (Hlas) a vedenia GP, aké sú plány na riešenie situácie a zabezpečenie nápravy.

Horecký chce, aby na rokovanie školského výboru prišiel aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). „Budem od ministra požadovať jasné stanovisko, ako sa k tomuto problému postaví. Situácia je naozaj vážna a zodpovední si musia prestať zakrývať oči a musia začať konať,“ podčiarkol Horecký.

resocializačné stredisko, čistý deň, galanta, Čítajte viac SaS: O zneužívanie dievčat v polepšovni v Galante sa zaujíma i Kiska

Situáciu v reedukačných centrách kritizovala aj opozičná SaS. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) apeluje na riadnu diskusiu a hľadanie riešenia, prípadne aj na legislatívnej úrovni. Zdôraznila potrebu zapojiť do procesu v reedukačných centrách aj rodičov. Cestu vidí aj v prípadnej zmene zriaďovateľa zo štátu napríklad na vyššie územné celky, čím by sa podľa nej mohol posilniť dialóg centier s rodičmi a ďalšími organizáciami. Poslanec Vladimír Ledecký (SaS) dodal, že deti v reedukačných centrách často pochádzajú z rodín so silnými patologickými prvkami. Preto s nimi treba pracovať, aby sa deti vracali z centier do lepšieho prostredia.

Veronika Remišová (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) skonštatovala, že hoci deti nie sú voliči, politici by na ne nemali zabúdať. Podčiarkla problematiku nedostatku odborného personálu v zariadeniach. Hovorí o zlyhaní systému. Apeluje na pomoc deťom, aby sa vedeli opäť zaradiť do bežného života, ale aj na prehodnotenie súčasnej právnej úpravy. Rovnako treba podľa nej zvýšiť kontrolu zo strany štátu. Anežka Škopová (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) apeluje aj na zriadenie školského ombudsmana, ktorý by podľa nej poskytol zvýšenú ochranu práv detí.

Simona Petrík (PS) odmietla i odôvodnenia zlých podmienok v zariadeniach zo strany ich vedenia. Považuje za neakceptovateľné tvrdiť, že si za to môžu deti samy, lebo zariadenie ničia. Podčiarkla pritom restoratívnu funkciu zariadení, kde by sa mali vyriešiť traumy detí a ich problémy, aby odchádzali schopné zaradiť sa do života. Zaoberať sa podľa Petrík treba aj tým, či sú v reedukačných centrách zamestnaní odborníci a kto sa o deti stará.

Opozícia zároveň kritizovala ambíciu zariadenia Čistý deň opäť získať akreditáciu na fungovanie. Predstavitelia opozície pripomenuli obvinenia vedenia zariadenia z minulosti a medializované kauzy. Ministra práce Erika Tomáša (Hlas) poslanci vyzvali, aby akreditáciu centru neudelil.

GP: Reedukačné centrá neplnia svoj účel a nie sú pre deti bezpečným miestom

Reedukačné centrá neplnia podľa zistení Generálnej prokuratúry (GP) SR svoj účel a nepredstavujú pre deti ani bezpečné miesto, kde by boli dodržiavané ich práva. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová v súvislosti s previerkami, ktoré Generálna prokuratúra SR v minulom roku vykonala v reedukačných centrách.

GP považuje za alarmujúci aj stav, ktorý umožňuje, aby sa dieťa v reedukačnom centre stalo obeťou sexuálneho násilia alebo iného protiprávneho konania, a to dokonca opakovane. „Nemenej alarmujúcimi sú zistenia o rozsahu porušovania práv a zásahoch do osobnej slobody detí, ku ktorým dochádza v reedukačných centrách,“ informovala hovorkyňa s tým, že podľa zistení GP sú maloletým deťom v reedukačných centrách vo viacerých oblastiach poskytované práva v menšom rozsahu než odsúdeným vo výkone trestu odňatia slobody.

Generálna prokuratúra Čítajte viac Prokuratúra porušenia zákona v polepšovniach zatiaľ nezistila

Závažné nedostatky zistila GP aj v hygienických, priestorových a materiálno-technických podmienkach reedukačných centier, ktoré nezodpovedali ani minimálnym požiadavkám vyplývajúcim z právnej úpravy. „Ako neakceptovateľné generálna prokuratúra hodnotí, že v niektorých reedukačných centrách izby detí nedosahovali ani len požadovanú minimálnu výmeru a ako reedukačné centrá sú prevádzkované aj zariadenia, v ktorých deti nemajú pri osobnej hygiene zabezpečený prívod teplej vody,“ priblížila Drobová.

pellegrini, dubovcová, verejná ochrankyňa práv Čítajte viac Dostanú deti v polepšovniach viac na tanieri?

GP preto považuje za nevyhnutnú systémovú zmenu činnosti reedukačných centier vrátane prehodnotenia ich priestorového a personálneho zabezpečenia. Tiež sa rozhodla v tejto súvislosti iniciovať stretnutie s kompetentnými orgánmi 18. januára.

Žilinka požiadal o vystúpenie v parlamente

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka požiadal v súvislosti so zisteniami o porušení práv maloletých v špeciálnych zariadeniach o vystúpenie v pléne Národnej rady (NR) SR, informovala hovorkyňa Drobová.

Zároveň doručil v stredu predsedovi NR SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas) materiál, ktorým GP SR zhodnotila stav zákonnosti v reedukačných centrách. Podľa Žilinku ide o mimoriadne vážne a rozsiahle poznatky.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Generálna prokuratúra #reedukačné centrum