Lavínová situácia na horách sa bude v najbližších dňoch výrazne zhoršovať, varuje HZS

Lavínová situácia na horách sa bude v najbližších dňoch vplyvom snehových zrážok a silného vetra výrazne zhoršovať. Aktuálne platí v slovenských pohoriach druhý lavínový stupeň. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

24.01.2024 08:36 , aktualizované: 09:38
Vysoké Tatry, hor, sneh Foto: ,
Pohľad na zasnežené Vysoké Tatry 27. decembra 2023.
debata

Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh. Severozápadný vietor postupne zosilnie na silu víchrice. „Preto sa budú na záveterných stranách pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch vytvárať vetrom ubité dosky, ktorých stabilita sa ťažko odhaduje. Ich uvoľnenie je možné na strmých svahoch pri malom dodatočnom zaťažení,“ priblížil Beťko s tým, že hrozia najmä malé až stredné doskové lavíny.

Teploty vrcholia, potom to už pôjde dolu kopcom
Video
Zdroj: TV Pravda

Poobede bude druhým lavínovým problémom mokrý sneh. V polohách pod 1100 metrov nad morom sa snehová pokrývka vplyvom oteplenia a dažďa premočí a stratí pevnosť. Podľa Beťka hrozia najmä splazy a malé lavíny z mokrého snehu, nebezpečné budú všetky expozície.

Z utorka (23. 1.) na stredu pripadlo v slovenských horách od piatich do 15 centimetrov nového prevažne prachovitého snehu. Ten je vplyvom veľmi silného vetra nerovnomerne rozložený. Najviac snehu v rámci slovenských pohorí pripadlo v Západných Tatrách a Fatrách.

Devínske bralo / Čistenie náletovej zelene / Čítajte viac Horolezci a skialpinisti sa majú registrovať cez aplikáciu HZS

SHMÚ vydal výstrahu pred vetrom na horách

S vetrom na horách, pre ktorý platí výstraha druhého stupňa, treba v stredu počas celého dňa rátať vo väčšine okresov Žilinského kraja a v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Poprad. Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou platí na väčšine územia Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

SHMÚ upozornil na snehové jazyky a záveje, ktoré sa môžu vyskytnúť vo všetkých okresoch Žilinského kraja, vo väčšine okresov Prešovského kraja, v niektorých okresoch Banskobystrického a Trenčianskeho kraja a v okrese Spišská Nová Ves. Pre tento jav vydal výstrahu prvého stupňa.

Pred poľadovicou vydal SHMÚ výstrahu prvého stupňa. Treba s ňou rátať takmer na celom Slovensku v rôznych časoch.

Na snímke zľadovatená kapota auta zaparkovaného...
Na snímke žena sa snaží prejsť po zľadovatenom...
+3Na snímke žena sa snaží prejsť po zľadovatenom...

SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred vetrom. V okresoch Bratislava, Senec a Pezinok s ním treba rátať od 22.00 h do štvrtka (25. 1) 7.00 h. Jeho rýchlosť môže dosahovať 65 až 85 kilometrov za hodinu. V okrese Tvrdošín platí výstraha pred vetrom od 8.00 do 16.00 h a v okrese Poprad od 11.00 h do štvrtka (25. 1.) 4.00 h. Rýchlosť vetra sa v týchto okresoch môže pohybovať od 65 do 85 kilometrov za hodinu.

Hydrológovia upozornili, že výstraha druhého stupňa pred povodňami platí v okrese Michalovce a výstraha prvého stupňa platí v okrese Trebišov – bez Roňavy.

SR Bratislava počasie SHMÚ poľadovica výstraha BAX Čítajte viac Chodníky a cesty ako klzisko. Poľadovica narobila problémy, záchranári hovoria o extrémnom náraste zranených
debata chyba
Viac na túto tému: #hory #zima #Lavíny #HZS