Ústavný súd posúdi ústavnosť kompetenčného zákona, účinnosť nepozastavil

Ústavný súd posúdi ústavnosť časti tzv. kompetenčného zákona účinného od 1. februára. Na stredajšom zasadaní pléna súd prijal podanie prezidentky Zuzany Čaputovej na ďalšie konanie v celom rozsahu, nevyhovel však jej návrhu na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení.

07.02.2024 14:35
debata (5)

Hlava štátu namieta zmeny pri menovaní a odvolávaní predsedov Štatistického úradu (ŠÚ) SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ako aj skrátené legislatívne konanie.

Video
Keketiho vymenovali za ministra cestovného ruchu a športu

Podľa schválenej zmeny menovanie a odvolávanie predsedov ŠÚ a ÚDZS prešlo z kompetencie prezidenta výlučne na vládu.

„Podradenie menovania a odvolávania predsedu ŠÚ SR a predsedu ÚDZS a vynechanie prezidenta z týchto ústavných aktov je v nesúlade s ústavou, ako aj s princípom deľby moci,“ uviedla prezidentka.

Argumentuje postavením a kompetenciou oboch úradov, ktoré podľa nej zaraďujú ich predsedov jednoznačne medzi vyšších štátnych funkcionárov. „V zmysle záverov Ústavného súdu ich menovanie musí byť preto zverené prezidentovi republiky a nie vláde,“ tvrdí.

Prezidentka vidí rozpor s ústavou aj v prípade zmien zákonných dôvodov a ich aplikovateľnosti na odvolanie predsedov oboch štátnych orgánov. Je takisto presvedčená o tom, že neexistovali zákonné dôvody na skrátené legislatívne konanie.

Parlament schválil zákon v decembri 2023. Začiatkom roka ho prezidentka poslancom vrátila s viacerými výhradami, Národná rada SR však prelomila jej veto a zákon v januári opätovne schválila.

veto, kompetenčný zákon, parlament, nr sr Čítajte viac Poslanci prelomili Čaputovej veto. Danko dostane nové ministerstvo, opozícia sa obráti na Ústavný súd
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ústavny súd