V štyroch krajoch stúpla vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách v piatom kalendárnom týždni tohto roka mierne stúpla v Bratislavskom, Žilinskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

14.02.2024 16:38
ÚVZ odpadové vody monitoring koronavírus... Foto: ,
Virologička - laboratórna diagnostička pripravuje vzorku vody z ČOV pred analýzou na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 v laboratóriu Národného referenčného centra pre mikrobiológiu životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva SR v júli 2021.
debata (30)

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 20 vzoriek. „Dvadsať vzoriek bolo pozitívnych na prítomnosť RNA SARS-CoV-2. V desiatich vzorkách (50 percent) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných desiatich vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ priblížil úrad.

tatiana červeňová, dolinková Čítajte aj Mikasa nahradí Červeňová. Novou hlavnou hygieničkou sa stane členka Hlasu

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa monitoruje od mája 2021. „Odvtedy sa kontinuálne vyšetrujú vzorky odpadových vôd z rovnomerne geograficky rozložených čistiarní odpadových vôd. V priebehu roka sa intenzita monitoringu optimalizuje podľa epidemiologickej situácie,“ dodal ÚVZ.

Do prvého kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 4 730 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 4 612 (97,51 percenta) vzoriek,“ uzavrel úrad.

ipiccy image  7 Čítajte aj Splnomocnenec Kotlár o vyšetrovaní covidu mlčí. Nepodceňujte ma, nalieha. Mikas je otvorený kontrole národniarov
30 debata chyba
Viac na túto tému: #odpadové vody #ÚVZ #koronavírus #Covid-19