V procese s podnikateľom Štefanom Žigom sa skončilo dokazovanie

V procese s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra Žigu Štefanom Žigom skončilo na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dokazovanie. Samosudca Milan Cisárik zároveň pojednávanie odročil na 16. apríla za účelom prednesu záverečných rečí procesných strán. Žiga je stíhaný pre trestný čin podplácania. Podľa obžaloby totiž Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta. Súd prípad prejednáva od januára 2023, pričom v rámci procesu už vypovedalo viacero svedkov.

20.02.2024 10:01 , aktualizované: 15:20
debata (5)
Proces s Norbertom Bödörom
Video
Zdroj: ta3

V utorok opätovne predvolali svedčiť bývalého šéfa finančnej polície NAKA Slobodníka. Ten pred súdom vypovedal ako svedok už v januári 2023, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

Norbert Bödör Čítajte viac Podnikateľ Bödör trvá na svojej nevine. Ovládanie polície na tutlanie prominentných káuz odmieta

Súd takisto predvolal vypovedať bývalých Slobodníkových podriadených Petra Košča a Mareka Švarca. Prokurátor totiž ako dôkaz predložil spomienkovú fotoknihu, ktorú Slobodníkovi darovali práve jeho podriadení, pričom podľa neho má dokazovať ich blízky vzťah. Dvojica sa totiž o ňom v rámci viacerých súdnych konaní vyjadruje ako o nedôveryhodnom svedkovi. „Kniha spomienok pre teba riaditeľ od tvojich najbližších" z roku 2018 obsahuje fotografie Slobodníka a jeho podriadených zo spoločných dovoleniek v Chorvátsku, lyžovačky v Rakúsku alebo porád v Tatrách alebo Chorvátskom Grobe. Obžalovaný Žiga dôkaz komentoval slovami, že podobné fotografie by mohol mať aj on, pretože až počas procesu zistil, že Slobodník je „zbabelý a závistlivý klamár a falošný človek".

Ďalším dôkazom, tentokrát predloženým obhajobou je nahrávka, ktorú Slobodníkovi podriadení vyhotovili v roku 2020. Prišiel sa vtedy za nimi poradiť pred tým, ako mal ísť vypovedať na ÚŠP. Na nahrávke Slobodník mimo iného hovorí, že sa nechce vyviňovať z vlastných skutkov, mal by však uviesť niečo aj o bývalom policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi, bývalom šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi alebo exšéfovi protikorupčnej jednotky NAKA Róbertovi Krajmerovi. Podľa obžalovaného Žigu nahrávka dokazuje, že svedok mal silný motív vypovedať aj voči kamarátom.„Zo zvukovej nahrávky je zrejmé, že Bernard Slobodník má sklony k manipulovaniu výpovedí," skonštatoval Žiga.

Slobodník vo svojej výpovedi uviedol, že kniha dokazuje jeho blízky pracovný a kamarátsky vzťah s Koščom a Švarcom. „Aj z tejto knihy vyplýva, že si ma vážili ako nadriadeného, ako kamaráta," skonštatoval. Ako ďalej uviedol, spoločné dovolenky zachytené v knihe uhrádzal on sám z peňazí, ktoré dostal od rôznych ľudí, napríklad Norberta Bödöra. Pokiaľ ide o nahrávku, podľa Slobodníka išlo o kamarátsky rozhovor, ktorý absolvoval už ako civilista, pretože dvojica policajtov pre neho bola ako „bútľavé vŕby". „Radil som sa, či dobre robím, alebo zle robím," povedal Slobodník s tým, že išlo o reči medzi kamarátmi a „krčmové úvahy". Zároveň doplnil, že v súčasnosti sa dvojica k veciam stavia „úplne vo svoj prospech".

Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi. Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Bernard Slobodník #Štefan Žiga