Čaputová: Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov

Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda. Keďže Ukrajina sa bráni voči agresii na svojom území, musíme rešpektovať predovšetkým vôľu Ukrajincov. V predvečer druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

23.02.2024 16:37
debata (86)
VIDEO: Prezidentka Čaputová k 1. výročiu invázie proti Ukrajine
Video
Archívne video.
Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva Čítajte viac Čaputová na Ukrajine: Môj postoj k vojne nie je politický, ale ľudský

„Už niekoľko mesiacov predtým boli medializované informácie o tom, že takéto niečo Ruská federácia voči Ukrajine chystá. Stále to popierali, hovorili len o cvičení v blízkosti hraníc, potom, že ide o denacifikáciu a mierovú operáciu. Pamätáme si všetky tieto teórie, ktoré sa napokon nepotvrdili,“ priblížila prezidentka.

Ukrajina / UA / Čítajte viac Vojna na Ukrajine po dvoch rokoch: Ukrajincov začínajú dobiehať chyby Západu. Ak bude naďalej vajatať, môžu prehrať Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus Čítajte viac Dva roky vojny na Ukrajine: desaťtisíce až státisíce mŕtvych, milióny utečencov

V tom čase podľa nej nikto nevedel, ako sa to bude vyvíjať a ako ďaleko (Rusi) zájdu. „Aj vďaka medzinárodnej i slovenskej pomoci a statočnosti samotných Ukrajincov sa hlavné boje darí udržiavať len na východe. Pod paľbou je celé územie Ukrajiny aj hlavné mesto, sama som po vypuknutí konfliktu Kyjev i územia ďalej na východ navštívila. Vojnu je tam cítiť všade a najmä je všade cítiť obrovskú ľudskú tragédiu,“ zdôraznila prezidentka.

86 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Zuzana Čaputová