Pokračuje proces so smeráckou "grófkou" Roškovou v kauze agrodotácií. Vypovedal jej manžel

Na pondelkovom hlavnom pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vypovedal prostredníctvom videokonferencie manžel Ľubice Roškovej, obžalovanej v kauze agrodotácií. Čítali sa aj listinné dôkazy. Súdny proces má pokračovať 12. apríla výsluchom obžalovanej. Nie je vylúčené ani ukončenie dokazovania. Exposlankyňa parlamentu za Smer Rošková sa na hlavnom pojednávaní nezúčastnila z dôvodu práceneschopnosti.

18.03.2024 09:37 , aktualizované: 10:22
ľubica rošková Foto: ,
Obvinená bývalá poslankyňa Smeru Ľubica Rošková počas hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 26. mája 2023.
debata (4)

Samosudca ŠTS Milan Cisarik nedovolil až do skončenia dokazovania médiám informovať o obsahu výsluchu svedka. Vyhovel tým návrhu obhajoby. „Ešte máme naplánovaný výsluch pani obžalovanej, nevieme, čo bude svedok hovoriť, ako by to mohlo ovplyvniť ďalší priebeh dokazovania,“ vysvetlil.

Podľa vyjadrenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára z decembra 2023, dokazovanie v tomto prípade by malo byť ukončené v marci. „Je to v zásade pomerne skutkovo jednoduchý prípad,“ povedal Masár. Doplnil, že kauza by nemala byť ovplyvnená ani zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry k 20. marcu.

Začal sa proces s „grófkou“ Zemplína Roškovou. (archívne video)
Video

Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu. Podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

Obžalovaná na prvom pojednávaní koncom mája 2023 vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Zároveň uviedla, že vo veci bude vypovedať, ale až po výsluchu svedkov. Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala alebo nie sú trestnými činmi. Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka.

Ľubica Rošková, súd Pezinok, Čítajte viac Proces s exposlankyňou Roškovou pokračuje výsluchom svedkov cez telemost

Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podáva v súlad s doterajšou praxou. Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, išlo podľa advokáta len o zlomok a bol to omyl. „Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji minulého roku Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila na zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru Agro Porúbka (predtým Gard) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala. Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy. V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Š. I. P. Construct, ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Roškovej. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠTS #agrodotácie #Ľubica Rošková