V kauze Gorila opäť obvinili Haščáka a ďalšie osoby

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v uplynulých dňoch vydal rozhodnutie o vznesení obvinení piatim osobám v kauze známej ako Gorila. Ako špeciálna prokuratúra informovala na sociálnej sieti, obvinenie sa týka osôb J. H., J. M., A. B., J. J. a P. H. Všetci boli obvinení pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a korupčné trestné činy, štyri osoby obvinili ešte aj pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

19.03.2024 09:36 , aktualizované: 16:34
debata (47)
Lipšic: Viaceré významné trestné veci budú po schválení novely premlčané
Video

„K vydaniu uznesenia pristúpil prokurátor po tom, čo bolo na základe vyžiadaných správ zistené, že sa nejaví ako reálne bez zbytočného odkladu splnenie jeho pokynu – vydaného vo veci konajúcej vyšetrovateľke – k vzneseniu obvinení," uviedla prokuratúra.

sud, kuciak, hascak Čítajte viac Haščákov advokát reagoval na nové obvinenie v kauze Gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník priblížil, že spis sa už nachádza na Krajskej prokuratúre v Bratislave. „Táto vec nespadá do tej kategórie vecí, ktoré by automaticky prechádzali spolu so mnou ako s doposiaľ dozorujúcim prokurátorom,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef J. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter H. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír R. a Stanislav R. pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinenia v tejto veci neskôr dozorový prokurátor zrušil. Dôvod bol však podľa neho čisto formálno-procesný pričom avizoval opätovné vznesenie obvinení.

Jaroslav Haščák Čítajte viac Vyšetrovateľka bola policajtka aj poslankyňa. Haščákovi zrušili obvinenie v kauze Gorila, finančník chce vymáhať odškodnenie Jaroslav Haščák Čítajte viac Prokurátor ÚŠP zrušil Haščákovi a šiestim ďalším obvinenia v kauze Gorila
47 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Gorila #Jaroslav Haščák #Jirko Malchárek #Anna Bubeníková