Dodala, že v tejto súvislosti policajti urobili obhliadku miesta činu a prehliadku tela mŕtveho medveďa. Vyšetrovateľ enviropolície začal trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov v súbehu s prečinom pytliactva. Skutok spáchala zatiaľ neznáma osoba. Udalosť sa stala v noci zo stredy na štvrtok (20. – 21. 3.).
Policajný zbor podotýka, že na mieste nebolo možné určiť presnú príčinu smrti medveďa. „Vo veci sme tak zároveň nariadili znalecké skúmanie, ktoré by malo okolnosti úmrtia zvieraťa ozrejmiť,“ zdôraznila Bárdyová.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa vo štvrtok na sociálnej sieti zdieľal fotografie mŕtveho medveďa, no nešpecifikoval, akým spôsobom bol usmrtený alebo či ho našli uhynutého. „Aktuálne dnes v noci. Jeden vegetarián je fuč. Polícia zatiaľ dokumentuje,“ napísal. Zároveň dodal, že nejde o šelmu, ktorá sa objavila na Liptove.
Vyhlásili mimoriadne situácie
V súvislosti s výskytom synantropných jedincov medveďa hnedého (Ursus arctos) v zastavaných územiach miest a obcí boli dnešným dňom (22.3.) vyhlásené mimoriadne situácie na území Banskobystrického kraja, Prešovského kraja a Žilinského kraja, informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Doplnil, že Okresný úrad v Prievidzi situáciu ešte vyhodnocuje a krízový štáb bude opätovne zasadať na začiatku budúceho týždňa.
Tlačový odbor MV SR uviedol, že na území Banskobystrického kraja vyhlásil Okresný úrad Banská Bystrica mimoriadnu situáciu v deviatich okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Zvolen, Žiar nad Hronom. Na území Prešovského kraja vyhlásil Okresný úrad Prešov mimoriadnu situáciu v dvoch okresoch Kežmarok. Poprad a na území Žilinského kraja vyhlásil Okresný úrad Žilina mimoriadnu situáciu v piatich okresoch – Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice, Žilina.
MV SR doplnilo, že jednotlivé krízové štáby navrhli prednostom okresných úradov prijať rôzne typy opatrení. Napríklad zvýšiť hliadkovú činnosť v rizikových oblastiach, zabezpečiť výjazdové skupiny, ktoré by určili mieru ohrozenia konkrétnymi jedincami, či zabezpečiť fotopasce v exponovaných miestach.
Vláda SR schválila 20. marca materiál, ktorého účelom je posilnenie hliadkovacej činnosti zainteresovaných zložiek tak, aby sa predchádzalo ohrozeniu života a zdravia obyvateľov v prípade výskytu medveďa a bola zabezpečená aj prevencia stretov. Ministerstvo životného prostredia SR určilo rizikové oblasti na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádza k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne.
Čítajte viac Zoológ Kalaš: Medveď, ktorý útočil v Liptovskom Mikuláši, tam neprišiel dobrovoľne