Pred sviatkami sa sprísnia bezpečnostné opatrenia. Šutaj Eštok: Útok v Moskve cielil na kresťanov

Na veľkých podujatiach spojených s Veľkou nocou sa prijmú mimoriadne opatrenia. Monitorovať sa majú napríklad bohoslužby či obchodné centrá. Avizoval to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Poukázal pritom na to, že teroristický útok v Moskve bol cielený na kresťanskú komunitu. Na Bezpečnostnej rade sa podľa neho riešilo aj možné zvýšenie stupňa rizika teroristického ohrozenia z druhého na tretí.

25.03.2024 17:31 , aktualizované: 21:54
SR Bratislava Rada Bezpečnostná Zasadnutie... Foto: ,
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas) prichádza na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady v Bratislave v pondelok 25. marca 2024.
debata (182)

„Budú prijaté mimoriadne opatrenia, aby sme posilnili všetky rizikové podujatia, najmä spojené s Veľkou nocou, to znamená, že posilníme kontrolu a posilníme hliadky na veľkých spoločenských akciách spojenými s bohoslužbami, rovnako budeme monitorovať zvýšenou aktivitou všetky obchodné centrá a obchodné domy tak, aby sme eliminovali akékoľvek možné riziko toho, že sa niečo podobné môže udiať aj na Slovensku,“ spresnil. Polícia zatiaľ nedisponuje informáciami o konkrétnych hrozbách voči SR a jej občanom ani o potenciálnom prepojení útočníkov z Moskvy na Slovensko.

Vyšetrovanie teroristického útoku pri Moskve
Video

Minister avizoval, že na budúci týždeň sa plánuje stretnutie v Národnom bezpečnostnom analytickom centre. To situáciu vyhodnocuje z hľadiska bezpečnosti. Šéf rezortu doplnil, že sa vyhodnotia všetky nové informácie a ak to bude potrebné, zvýši sa aj stupeň rizika teroristického ohrozenia. Pripomenul, že na najvyšší možný ho zvýšilo aj Francúzsko.

Vysoko riziková a nebezpečná osoba

Poukázal tiež na to, že v roku 2022 sa na Slovensko dostala vysoko riziková a nebezpečná osoba. Muž pochádza z Tadžikistanu a má trvalý pobyt na Ukrajine. Ozrejmil, že prešiel ukrajinskými hranicami a neskôr ho preto z Nemecka vyhostili späť na Slovensko. Aktuálne je umiestnený v záchytnom tábore Sečovce a prebieha konanie o jeho extradícii. Šutaj Eštok kritizoval predchádzajúce vlády za to, že umožnili „nekontrolovateľný“ tok pre všetku nelegálnu migráciu.

Tvrdí, že preto nesú politickú zodpovednosť za kroky, ktoré sa aktuálne prijímajú. Spomínal lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča aj expremiéra Ľudovíta Ódora, ktorý aktuálne kandiduje v eurovoľbách za Progresívne Slovensko.

Minister zároveň odmietol, že by zvolanie Bezpečnostnej rady SR súviselo s kandidatúrou predsedu parlamentu a lídra Hlasu Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Pýtal sa, či aj francúzsky prezident Emmanuel Macron šíri strach a je zapojený do Pellegriniho kampane. Poznamenal, že ako šéf rezort radšej urobí preventívne opatrenia.

SaS: Snaha o výhru Pellegriniho

Opozičná SaS vidí za zvolaním Bezpečnostnej rady práve snahu vládnej koalície o výhru Pellegriniho vo voľbách. Vláda to podľa nej chce docieliť šírením strachu, hoaxov a dezinformácií.

„Peter Pellegrini si zrejme myslí, že zneužívanie strachu medzi občanmi mu zabezpečí funkciu prezidenta,“ tvrdí predseda SaS Branislav Gröhling. Dodáva, že „absurdné“ kroky vlády a strany Hlas-SD nasvedčujú tomu, že ostrá kampaň plná dezinformácií a strašenia sa práve začala. Vládna koalícia sa podľa neho „extrémne“ bojí, že Pellegrini druhé kolo prezidentských volieb prehrá.

Chlapec, hrdina. Zachránil ľudí pred teroristami
Video
Teroristický útok v Moskve, súd, priznaní Čítajte viac Traja muži, podozriví z teroristického útoku proti Moskve, sa pred súdom priznali

Naposledy Bezpečnostná rada krajiny zasadala koncom februára pred rokovaním európskych lídrov krajín NATO v Paríži. Po rokovaní premiér Robert Fico uviedol, že Slovensko nebude na bilaterálnej báze ponúkať Ukrajine možnosť spolupráce v podobe účasti slovenských vojakov na území Ukrajiny. Slovensko podľa jeho slov vylučuje prípadnú účasť slovenských vojakov na území Ukrajiny. Vláda bude rešpektovať, pokiaľ k tomuto kroku pristúpi niektorý z členských štátov EÚ a NATO.

Premiér Robert Fico odmieta nasadenie slovenských vojakov na Ukrajine
Video

„Dohodli sme sa, že nebudeme podávať nikdy žiadny návrh na vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu,“ povedal Fico. Téme sa pondelok venovala Bezpečnostná rada SR, následne aj vládny kabinet. Na rokovanie prišli tiež lídri koaličných strán – šéf Hlasu Peter Pellegrini a predseda SNS Andrej Danko.

Poľsko, NATO Čítajte viac Prídu špeciáli či ženisti? Kto pošle na Ukrajinu vojakov a čo na to Rusko?
182 debata chyba
Viac na túto tému: #Bezpečnostná rada #Úrad vlády