Bývalý bos sýkorovcov Lališ uspel s dovolaním, Najvyšší súd mu zrušil doživotný trest

Najvyšší súd SR na dnešnom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu na doživotie odsúdeného Róberta Lališa a doživotný trest mu zrušil. Dôvodom je podľa predsedu dovolacieho senátu Petra Štifta fakt, že skoršími rozhodnutiami súdov bol porušený zákon v neprospech odsúdeného.

27.03.2024 12:20
sud, lalis Foto: ,
Róbert Lališ na archívnej snímke.
debata (5)

Lališa totiž uznal za vinného senát, ktorý schvaľoval dohody o vine a treste s členmi skupiny sýkorovcov Richardom Rakickým a Martinom Kováčom, pričom v rozsudkoch sa spomínal aj Lališ ako člen skupiny. Najvyšší súd jeho prípad vrátil späť na Špecializovaný trestný súd, ktorý má vec opätovne prejednať v inom zložení senátu. Zároveň obvineného vzali do väzby. Dnešné rozhodnutie dovolacieho senátu je právoplatné. Lališ známy aj ako „Kýbel" bol považovaný za šéfa zločineckej skupiny sýkorovcov.

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR na verejnom zasadnutí v júni 2018 potvrdil vinu aj tresty pre členov zločineckej skupiny známej ako sýkorovci. Šéf skupiny Róbert Lališ a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko dostali právoplatne doživotné tresty. Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, išiel do väzenia na 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest. Jozefa R., zvaného Čapica, ktorý si odpykáva trest v Maďarsku a nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, súd vtedy vylúčil na samostatné konanie.

sud, lalis Čítajte viac Šéfa gangu sýkorovcov Róberta Lališa uznal súd za vinného, trest mu neuložil

Špecializovaný trestný súd ešte predtým uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov. Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku. Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #mafia #sýkorovci #Róbert Lališ