„Sú nespokojné všetky ambulancie, keďže dostanú rádovo menej peňazí ako nemocnice. Nespokojné môžu byť aj neštátne nemocnice, keďže vyhláška dáva iba štátnym zadlženým nemocniciam navyše viac ako 190 miliónov eur,“ poznamenala Bittó Cigániková.
Čítajte viac Na operáciu žlčníka sa čaká aj dva roky. Katastrofálne čakacie doby pacientov chce Dolinková zmeniťPoslanci poukázali aj na hrozbu zavedenia poplatkov v ambulanciách. „Táto vyhláška je, myslím, najviac nespravodlivá voči ambulantnému sektoru. Ten má úžasnú schopnosť obrany. Buď bude vyberať poplatky a bude sa snažiť kľučkovať v právnom prostredí, alebo rozviaže zmluvy so zdravotnými poisťovňami, čo je úplne legálne a čisté,“ skonštatoval Szalay. Okrem nedostatku financií pre ambulantný sektor skritizovali aj zámer redukcie benefitov pre poistencov.
Čítajte viac Zamestnanci nemocnice kritizujú evakuačný systém. Zabudli ste na deti a imobilných, tvrdia. Podľa Dolinkovej šíria dezinformácieVyzvali šéfku rezortu zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas), aby vyhlášku k prerozdeleniu peňazí zrušila. „Jediným riešením je zrušiť celú vyhlášku a presunúť zodpovednosť, kam má ísť koľko peňazí, na zdravotné poisťovne. Tie sú zodpovedné za manažovanie zdravotnej starostlivosti svojich poistencov. (…) Malo by to byť urobené tak, že keď pacient nie je spokojný, poisťovňa nemá mať zisk,“ uzavrela poslankyňa.
Dolinková je pripravená rokovať o zmene vyhlášky
Ministerka zdravotníctva Dolinková je pripravená diskutovať o zmene vyhlášky k prerozdeleniu financií v zdravotníctve. Chce ďalej aktívne komunikovať so všetkými zainteresovanými, aby mali najlepšie riešenia pri ochrane zdravia ľudí.
„Vnímam štvrtkové vyjadrenie SaS ako obyčajné politikárčenie a súčasť predvolebnej kampane pri prezidentských voľbách. Sú to práve oni, ktorí predchádzajúce tri roky vo vláde mohli urobiť maximum pre lepšie slovenské zdravotníctvo, ale ako sa ukazuje, neurobili nič. (…) Je to ich skutočne zúfalá snaha, ktorá nič nevyrieši a prináša zbytočnú nervozitu v zdravotníckej obci,“ poznamenala.
Šéfka rezortu deklarovala, že jej záleží na každej oblasti zdravotníctva. Okrem vyčlenenia peňazí pre nemocnice, ktoré vytvárajú dlh, podľa nej pracujú na systémových krokoch na zastavenie ďalšieho zadlžovania či audite poplatkov a doplatkov u lekárov. Poukázala na to, že pripravujú reformu všeobecnej aj špecializovanej ambulantnej starostlivosti, riešia dostupnosť ambulantných pohotovostí a pracujú na krokoch k stabilizácii zdravotného personálu.
Na ministerstve podľa Dolinkovej vyhodnotili všetky pripomienky k vyhláške a vedia, že si žiada úpravy. Informovala, že spolu so zástupcami celého sektora a ministerstva financií vytvárajú rozpočtovú radu. Tá má zefektívniť procesy pri rozdeľovaní peňazí. „Vďaka tejto rade budeme potom vedieť omnoho promptnejšie reagovať na všetky požiadavky tak, aby sme sociálne a spravodlivo rozdelili zdroje do všetkých oblastí zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela.
Vyhlášku zverejnili v Zbierke zákonov SR 20. marca. Rezort zdravotníctva poukázal na to, že do verejného zdravotného poistenia ide v tomto roku asi o 900 miliónov eur viac ako vlani. Vyhláška prináša v prípade všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti nárast zdrojov o 7,43 percenta, v prípade špecializovanej zase o 11,36 percenta. Ministerstvo avizovalo aj možné dodatočné financie v prípade plnenia úsporných opatrení.