Časť členov Súdnej rady chce opäť odvolať jej šéfa Mazáka, za neoprávnené zbieranie informácií

Predseda Súdnej rady Ján Mazák hrubo zneužil svoju funkciu na neoprávnené zbieranie informácií voči konkrétnym sudcom, uviedli jej členovia Marcela Kosová a Peter Šamko.

13.04.2024 12:15
Súdna rada, Ján Mazák Foto: ,
Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák
debata (62)

Návrh na odvolanie Mazáka publikovali na serveri Pravnelisty.sk. Pod tento návrh sa podpísalo sedem členov Súdnej rady.

„Ján Mazák si ‚prisvojil‘ kompetencie súdnej rady ako kolektívneho orgánu, respektíve kontrolných komisií súdnej rady a sekciu vyhľadávania súdnej rady zneužil ako svoju súkromnú detektívnu službu, ktorá podľa jeho protiprávnych pokynov zbierala informácie na vybraných sudcov (nižšie uvedené skutky tvoria len výsek údajov z niekoľkých spisov a je takmer isté, že dôsledná previerka činnosti predsedu súdnej rady by odhalila aj ďalšie),“ uviedli predkladatelia.

Ján Mazák Čítajte viac Mazák zostáva predsedom Súdnej rady, odvolávanie „prežil“ o jediný hlas

„Za pozornosť stojí napríklad skutok, v ktorom sa popisuje konanie predsedu súdnej rady, ktorý dal protiprávny pokyn na preverenie majetkových pomerov sudkyne a to ‚náhodou‘ tesne potom ako rozhodla o ‚uzemnení‘ vrtuľníka Ministerstva vnútra SR. Alebo možno spomenúť skutok, kde sa predseda súdnej rady angažoval vo vzťahu k sudkyni, ktorá je ‚náhodou‘ dcéra známeho advokáta, či skutok, v ktorom predseda súdnej rady na základe anonymu (ktorý ‚náhodou‘ obdržal tesne pred svojím odvolávaním) protiprávne lovil informácie na svojho názorového oponenta v súdnej rade prostredníctvom ÚŠP a polície. Podľa nášho názoru (viacerých členov súdnej rady) je neprijateľné, aby na čele súdnej rady stál človek, ktorý používa takéto totalitné metódy a ktorý si zo súdnej rady urobil súkromnú firmu na zbieranie informácií na sudcov pre svoje vlastné účely. Ale možno práve to bol účel prečo sa stal predsedom súdnej rady,“ dodali navrhovatelia a na serveri zverejnili kompletný anonymizovaný návrh na odvolanie Mazáka.

© Autorské práva vyhradené

62 debata chyba
Viac na túto tému: #súdnictvo #Súdna rada #Ján Mazák #Peter Šamko #Marcela Kosová