Dolinková nevidí dôvod na jej odvolávanie. Avizovala nové benefity od poisťovní, možno aj na zuby

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) nevidí dôvod na jej odvolávanie z funkcie. Opozičná SaS by podľa poslanca parlamentu Tomáša Szalaya (SaS) pravdepodobne zahlasovala za jej odvolanie. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

04.05.2024 14:30 , aktualizované: 15:07
Zuzana Dolinková Foto: ,
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) po slávnostnom otvorení nového endoskopického ERCP pracoviska pre diagnostiku a liečbu ochorení pankreasu a žlčových ciest pre onkologických pacientov 9. januára 2024 v Bratislave
debata (14)
Dolinková v Ide o pravdu: Pri Rázsochách sa roky neurobilo nič. Kritizujú tí, ktorí to mohli pohnúť
Video

„Ak Národná rada otvorí schôdzu, tak ja som pripravená sa, samozrejme, obhajovať. Ja nevidím žiadny relevantný dôvod, aby sa hovorilo o mojom odvolávaní, pretože každý jeden ten dôvod viem vysvetliť,“ zdôraznila Dolinková. Rezort zdravotníctva podľa nej neprevzala v dobrom stave po minulej vláde.

Szalay podotkol, že SaS odmietla pridať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, pretože dôvody na prípadné odvolanie Dolinkovej vidia inak. „Keď príde na hlasovanie, je celkom pravdepodobné, že zahlasujeme za odvolanie pani ministerky, len sme odmietli pridať podpisy pod zle odôvodnené návrhy,“ uviedol.

Ich hlavnou výhradou podľa neho je, že nevidia žiadne výsledky za pol roka Dolinkovej vo funkcii.

Nové benefity

Dolinková v Sobotných dialógoch tiež uviedla, že pacienti budú mať od zdravotných poisťovní od roku 2025 nové benefity, zamerané najmä na onkologických a kardiovaskulárnych pacientov, možno však aj u zubárov. Podotkla, že s návrhom však musia prísť zdravotné poisťovne. Ako povedala, Všeobecná zdravotná poisťovňa ročne vyplácala poistencovi 30 eur na zubné benefity.

Slováci vyhľadávajú pre vysoké ceny na Slovensku zubársku turistiku v Srbsku
Video
Zdroj: TV Pravda

„Viem, že v súčasnosti prebiehajú rokovania so Slovenskou stomatologickou komorou o tom, ako tých 30 miliónov, ktoré sa dostanú do systému poskytovania zdravotnej starostlivosti, by zubári vedeli svojim pacientom dať, a to napríklad tým, že pre detičky budú platiť anestéziu pri zubnom vyšetrení,“ dodala.

Doktorka, zubárka, stomatologička Ana Meši, Kysáč Čítajte viac Slováci našli liek na vysoké ceny zubárov: Za lacnejšími zákrokmi jazdia do Srbska. Koľko ich stojí implantát či strojček?

Zubné benefity prestali platiť od 1. mája. Dolinková zopakovala, že ich nezrušila ona alebo ministerstvo zdravotníctva. „Prisudzuje sa to mne, ale pravdou je, že iniciatíva vyšla zo strany zdravotných poisťovní a aj zo strany ministerstva financií, ktoré už pri tvorbe rozpočtu správne poukázalo na to, že benefity sú hradené z peňazí, ktoré sú určené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a nie z peňazí, ktoré poisťovne majú na marketing alebo prevádzku,“ poukázala. Podľa nej sa v posledných rokoch počet preventívnych prehliadok už nezvyšoval.

zuby, úsmev Čítajte viac Zubné benefity v zdravotných poisťovniach sa od mája zrušia

Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a člen zdravotníckeho výboru Tomáš Szalay poukázal na to, že reakcia verejnosti na rušenie zubných benefitov ukázala, že to bol obľúbený produkt a pre niektoré rodiny môže zubné ošetrenie prestavovať kritický výdavok.

Páčilo sa mu, že preplatenie ošetrenia bolo podmieňované preventívnou prehliadkou. „Výrazne nám narástol počet preventívnych prehliadok a nie je to pred veľa rokmi, je to nedávna vec,“ zdôraznil.

Podľa neho nemá čo o benefitoch rozhodovať nejaký štátny úradník, ale poisťovne. „Verím, že niečo zmysluplné nájdu,“ dodal. Podľa neho by vhodným benefitom mohla byť napríklad bezplatná mamografia pre ženy ako nástroj prevencie pri rakovine prsníka.

Zuzana Dolinková, Ide o pravdu Čítajte viac Dolinková v Ide o pravdu: Pri Rázsochách sa roky neurobilo nič. Kritizujú tí, ktorí to mohli pohnúť
14 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #benefity #Zuzana Dolinková