Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Šimečka: PS chce eurovoľby vyhrať, aby sa hlasom Slovenska v EP nestal Blaha a Danko

Progresívne Slovensko bolo víťazom volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 a chce ich vyhrať aj tento rok, aby sa najsilnejším hlasom Slovenska v tejto inštitúcii nestal Ľuboš Blaha (Smer) a Andrej Danko (SNS), uviedol v TASR TV predseda PS Michal Šimečka.

29.02.2024 14:10
Michal Šimečka / Ľudovít Ódor / Foto: ,
Zľava Ľudovít Ódor a predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka
debata (39)

PS podľa neho venuje veľkú pozornosť príprave eurokandidátky, ktorú bude viesť bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor a popri súčasných europoslancoch PS Martinovi Hojsíkovi a Michalovi Wiezikovi na nej bude figurovať moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová a diplomatka Ľubica Karvašová.

Progresívne Slovensko do eurovolieb povedie bývalý premiér
Video
PS: Predstavili novú posilu nielen do eurovolieb Čítajte viac PS do eurovolieb povedie Ódor: Neplánoval som tu byť. Zváži aj vstup do hnutia

„Smer a vláda nemôžu mať všetko. Uvidíme, ako dopadnú prezidentské voľby. Ale aj v tých európskych nemôžeme dovoliť, aby najsilnejším hlasom Slovenska v Európskom parlamente bol Ľuboš Blaha alebo Andrej Danko,“ podčiarkol Šimečka.

Progresívne Slovensko podľa neho v roku 2023 dalo všetky sily do zápasu o víťazstvo v parlamentných voľbách a otázke budúceho prezidenta sa venovali menej. Napokon sa rozhodli podporiť Ivana Korčoka. „Považujeme ho za skvelého kandidáta, tak sme mu vyjadrili podporu. Nepovažovali sme za nutné stavať mu konkurenciu v podobe kandidáta PS,“ poznamenal Šimečka s tým, že bude dobre hájiť aj ich hodnoty.

Andrej Danko Čítajte viac Danko povedie SNS do eurovolieb, chce pre stranu zastúpenie v Bruseli

Šimečka si myslí, že téma rušenia práva veta členských štátov Európskej únie v dôležitých otázkach zahraničnej politiky nie je aktuálne na stole a ešte dlho sa tam zrejme nedostane. „Vnímam aj to, čo hovorí Ivan Korčok, že ak chceme ako Slovensko efektívnejšie presadzovať naše národné záujmy, ekonomické, bezpečnostné, politické, potrebujeme silnejšiu EÚ, silnejšiu aj navonok,“ konštatoval Šimečka.

Progresívne Slovensko v eurovoľbách posilnia dve ženy, Cifrová Ostrihoňová i Karvašová
Video

Pripomenul, že sa opakovane stalo, naposledy v réžii Maďarska, že rozhodovanie celej únie paralyzoval jeden členský štát. „Už dnes sa niektoré rozhodnutia v oblasti zahraničnej politiky dejú kvalifikovanou väčšinou podľa Lisabonskej zmluvy,“ konštatoval. Na zrušenie práva veta je však podľa neho potrebný súhlas všetkých členských štátov EÚ a ten aktuálne nie je reálny.

Na margo stretnutia premiérov V4 Šimečka poznamenal, že zatiaľ čo poľský predseda vlády Donald Tusk a český Petr Fiala zdieľajú v otázke Ukrajine postoje spoločné so zvyškom EÚ, maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský Robert Fico (Smer) sa dostávajú do medzinárodnej izolácie. „Ak to takto pôjde ďalej, V4 na najvyššej úrovni stratí svoj zmysel,“ uzavrel predseda PS.

Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová, ódor, šimečka Čítajte viac Progresívne Slovensko v eurovoľbách posilnia dve ženy, Cifrová Ostrihoňová i Karvašová
39 debata chyba
Viac na túto tému: #Michal Šimečka #eurovoľby 2024