Na Slovensko pricestovala misia OBSE, bude posudzovať priebeh volieb

Na Slovensko pricestovala hodnotiaca misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá bude posudzovať prípravu a priebeh parlamentných volieb. Predstaviteľov misie prijal v pondelok štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Mišík.

18.09.2023 13:01
Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022 Foto: ,
Ilustračné foto
debata (4)

Misia má sedem členov, posudzovať prípravu a priebeh volieb bude z pohľadu dodržiavania medzinárodných záväzkov a pravidiel právneho štátu.

„Pozornosť budú venovať implementácii volebnej legislatívy a vyváženosti a nezávislosti mediálneho prostredia,“ uviedol v stanovisku tlačový odbor rezortu diplomacie.

Čaputová: Poverím víťaza volieb, aj keď to bude Fico.

Video

Misia po voľbách vypracuje a zverejní hodnotiacu správu, súčasťou ktorej budú prípadné odporúčania Úradu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre demokratické inštitúcie a ľudské práva na odstránenie eventuálnych identifikovaných nedostatkov.

Mišík ocenil expertízu Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva v oblasti pozorovania volieb. „Výkon tejto činnosti potrebnej na upevňovanie demokratického charakteru spoločnosti bude Slovenská republika naďalej podporovať. Slovenská republika bude naďalej aktívne spolupracovať s Úradom OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva na implementácii odporúčaní zameraných na skvalitnenie volebného procesu,“ uviedol štátny tajomník.

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.

fico-simecka-pellegrini-sulik Čítajte viac Prieskum SANEP pre ta3: Ficovi by stačila trojkoalícia, PS a Hlas sú pri sebe. SaS to má nahnuté, OĽaNO mimo
4 debata chyba
Viac na túto tému: #OBSE #parlamentné voľby 2023