Košická MHD sa vo februári zastaví. Odborári avizujú ostrý štrajk

Odborári Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) vyhlasujú ostrý štrajk, za odborárov to potvrdila Andrea Vindišová s tým, že zrealizovať ho plánujú niektorý deň v tomto mesiaci. O presnom termíne ešte budú informovať.

07.02.2023 16:35 , aktualizované: 08.02.2023 10:44
SR MHD Košice výstražný štrajk KEX Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (3)

„Bude to štrajk neobmedzený, účasť na ňom bude dobrovoľná. Pokiaľ sa doň zapojí 100 percent vodičov, mestská hromadná doprava (MHD) v Košiciach vôbec nebude premávať. Štrajkovať nebudú len vodiči, ale všetci zamestnanci vrátane robotníckych pozícií a technicko-hospodárskych pracovníkov,“ spresnila.

Z ostrého štrajku by podľa jej slov upustili, ak by dovtedy dostali výhodnú ponuku od mesta Košice, ktorá by nezahŕňala obmedzenia v MHD. „Situáciu spôsobil zriaďovateľ, ktorý nehodlá naplniť požiadavky DPMK v rozpočte mesta,“ tvrdí.

košice kalamita 12.12.22 Čítajte viac Chýbajú peniaze. Košická MHD bude v januári premávať v prázdninovom režime

Za 5 rokov o 12 miliónov viac

Vedenie mesta požiadavky odborárov chápe a rešpektuje ich práva na štrajk, uviedol magistrát. „Je v záujme mesta, aby dopravný podnik nemusel prepúšťať zamestnancov. Hovorili sme to viackrát aj na spoločných stretnutiach. Dlhodobo čelíme poklesu cestujúcich v mestskej hromadnej doprave a zároveň zvyšujúcim sa prevádzkovým nákladom. Práve preto od roku 2021 vyzývame Dopravný podnik na optimalizáciu a racionalizáciu, nie však za cenu zvyšovania cestovného alebo prepúšťania zamestnancov,“ uviedlo mesto. Ako ďalej dodali, za posledných päť rokov mesto postupne navýšilo príspevok pre DPMK o 11,9 milióna eur, čo predstavuje aj s úhradou strát navýšenie príspevku mesta o takmer 40 percent.

„Košice sa aktuálne nachádzajú v rozpočtovom provizóriu, a to aj dôsledkom neodborných a nekoncepčných rozhodnutí vlády SR, ktoré pripravili Košičanov len v roku 2023 o vyše 31 miliónov eur. Na záver je potrebné dodať, že racionalizačnými opatreniami aktuálne prechádzajú aj ďalšie dopravné podniky v krajských mestách vrátane Bratislavy,“ dodalo vedenie mesta.

Matúš Vallo Čítajte viac Vallo ostro kritizuje Hegerovu vládu: Bratislavu poškodila viac ako dva posledné roky kríz dokopy

Zástupcovia zamestnancov v DPMK vyhlásili štrajkovú pohotovosť 10. januára. Podporu im vyjadril aj Integrovaný odborový zväz (IOZ). Ako TASR informovala jeho predsedníčka Marta Brodzianska, štrajk bude vyhlásený ako apel na neriešenie kritickej situácie v DPMK či nedostatok financií na zabezpečenie úloh. V neposlednom rade ide podľa jej slov aj o zachovanie pracovných miest, pracovné podmienky zamestnancov a ich spravodlivé finančné odmeňovanie.

Mesto Košice predtým v súvislosti s vyhlásením štrajkovej pohotovosti v DPMK a Bytovom podniku mesta Košice uviedlo, že ide najmä o vzájomnú dohodu odborárov a zamestnávateľov, teda nie mesta, ale mestských podnikov. Riešenie vzniknutej situácie očakávalo od ich manažmentu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #MHD #Košická mestská doprava