Primátor Detvy Baran chce regulovaný odstrel medveďov. Ministerstvo nesúhlasí

Pre zvýšený výskyt medveďov pod Poľanou žiada primátor Detvy Branislav Baran ministra životného prostredia Milana Chrenka o povolenie na ich regulovaný odstrel. Vyplýva to z listu, ktorý primátor poslal envirorezortu. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) reagovalo, že regulačný odstrel v súčasnosti nie je možný. Deklaruje však riešenie situácie zo strany zásahového tímu, ktorý je v prípade potreby pripravený vyradiť z populácie problémových jedincov.

15.06.2023 14:44
medveď, medveď hnedý Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

V liste primátor ministra informuje, že každý deň je v Detve hlásený výskyt šelmy v blízkosti rodinných domov v extraviláne i v intraviláne. „Medveď je na Podpoľaní premnožený a vyskytuje sa v prostredí, ktoré pre neho nie je prirodzené. Materská škola, cintorín, amfiteáter, záhrady rodinných domov či kuríny takými miestami určite nie sú,“ pripomína s tým, že bezpečnosť Detvanov je ohrozená. Podľa jeho slov majú ľudia strach, pretože tieto zvieratá strácajú plachosť.

medveď hnedý Čítajte aj Odstrel medveďa nie je možný. Chráni ho európska legislatíva

„Sám som bol svedkom toho, ako zásahový tím odplašil jedného medveďa, ktorý sa pohyboval pri včelínoch a o pár metrov ďalej vyšli na lúku ďalšie dva,“ zdôraznil. Doplnil, že pre medveďa nie sú problémom ani elektrické ohrady, ktorými si miestni chránia svoje hospodárske zvieratá. Primátor podotýka, že nejde len o jedného či dvoch problémových jedincov.

Z envirorezortu pre TASR potvrdili, že list detvianskeho primátora dostali. Plánujú mu naň odpovedať. „Pre ďalšie kroky je však nevyhnutné presné zmapovanie populácie medveďa, ktoré prinesú výsledky monitoringu veľkých šeliem,“ konštatujú. Dodávajú, že presné dáta a analýzy musia byť podkladom pre akékoľvek rozhodovanie pri ochrane životného prostredia.

Medveďa so zaseknutým valcom na hlave zachránili
Video
Zdroj: FB Štátna ochrana prírody SR

Ako ďalej vysvetľujú, situáciou výskytu medveďa v okolí Detvy sa zaoberá zásahový tím. „Denne evidujú hlásenia od obyvateľov o pohybe problémových jedincov, ktoré si v intraviláne vyhľadávajú potravu, pričom môžu spôsobiť škody na majetku,“ objasnili.

medveď Čítajte aj Usmrtili medveďa, ktorý vyčíňal na cintoríne v Ružomberku

Rezort zhrnul, že medveď je chránený aj európskou legislatívou. „Jeho usmrtenie je možné iba v prípade, ak jedinec stratil plachosť a ohrozuje svojím správaním ľudí a ich majetok a zároveň neexistuje iné riešenie,“ uzavrel s tým, že regulačný odstrel v súčasnosti nie je možný, čo podľa MŽP potvrdzujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo životného prostredia #medveď hnedý #odstrel medveďov