Podotkol, že vybudovanie zelenej strechy je reakciou mesta na klimatickú zmenu. „Nová strecha pomôže zadržať vlhkosť a regulovať teplotu – v lete bude príjemne chladiť a v zime udrží teplo. Budova MsÚ má vyše 40 rokov a bolo nevyhnutné, aby spĺňala technologické i ekologické parametre. Zelené strechy patria medzi adaptačné opatrenia, ktoré robia miesta odolnejšími. Majú výrazný vplyv na zadržiavanie vody na území mesta, ochladzovanie klímy i tlmenie hluku okolitého prostredia,“ uviedol primátor.

Mesto bude podľa neho pokračovať v budovaní takýchto striech na Mestskom divadle a na troch základných školách. „V Žiline nejde o jediné adaptačné opatrenie. Dlhodobo napríklad riešime otázku kvalitnej ekologickej mestskej hromadnej dopravy či budujeme cyklotrasy. Kroky sú systémovo nastavené tak, aby sme mesto v súvislosti s klimatickými zmenami ochránili čo najviac,“ zdôraznil primátor.

Hlavný architekt mesta Žilina Rudolf Chodelka pripomenul, že rastlinný porast na zelenej streche podporuje zdravú mikroklímu zadržiavaním vody a prachu. „Vegetačná strecha prispeje nielen k zlepšeniu klímy v meste, ale výrazne skvalitní aj prácu zamestnancov MsÚ. Pretože, pracovať vedľa strechy, ktorá bola asfaltová a produkovala množstvo tepla a prachu, nebolo ideálne. Teraz sa to zmení,“ vysvetlil.
Žilinská samospráva zrealizovala vegetačnú strechu vďaka projektu Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina.