Kúpalisko v Podhájskej spustošil downburst, nie tornádo

Na termálnom kúpalisku Podhájska v okrese Nové Zámky sa nevyskytlo tornádo, išlo o downburst. Vyplýva to z prieskumu škôd po veternej smršti, informoval hovorca Slovenského hydrometeorologické ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

30.08.2023 14:09
Kúpalisko / Podhájska / Foto: ,
Následky prírodného živlu v termálnom kúpalisku Podhájska
debata (7)

Najväčšie škody po pondelkových (28. 8.) búrkach registrovali v obci Podhájska, predovšetkým na miestnom kúpalisku a v jeho okolí. Odborníci zo SHMÚ v spolupráci s Európskym laboratóriom pre výskum intenzívnych búrok preto v následne v utorok (29. 8.) a starostom obce Jozefom Krajmerom vykonali obhliadku škôd. Cieľom bolo podrobnejšie preskúmať miesto udalosti.

Podhájska Čítajte viac Tornáda u nás budú čoraz častejšie. Klimatické zmeny pocítime aj na jeseň, hovorí klimatológ

„Z našej analýzy vyplýva, že charakter škôd, ich priestorová distribúcia a trvanie udalosti odpovedajú javu zvanému downburst, ktorý vzniká zo silného zostupného prúdu búrky alebo búrkového systému. Podľa výraznosti škôd je možné odhadovať, že nárazy vetra tam dosahovali až okolo 150 kilometrov za hodinu,“ povedal meteorológ Miroslav Šinger.

Následky prírodného živlu na termálnom kúpalisku v Podhájskej
Video
Zdroj: TV Pravda

SHMÚ zároveň poukázalo, že nešlo o tornádo. Odborníci ho vylúčili na základe meraní a aj typom spôsobených škôd. „Vplyvom cirkulácie vzduchu v okolí tornáda (rotácia a výstupné pohyby s výrazným rozdielom v rýchlosti prúdenia) totiž dochádza k veľmi špecifickým škodám, odlišným od tých, ktoré odborníci z SHMÚ v oblasti zaznamenali,“ vysvetlili.

mReportér: Zničené kúpalisko v Podhájskej
Video
Zdroj: mReportér

Posúdenie výskytu tornáda podľa spôsobených škôd je veľmi náročné a venuje sa tomu málo meteorológov. „Táto úloha si vyžaduje značnú dávku vedomostí a skúseností priamo z terénu, ktorých absencia môže ľahko viesť k nesprávnym záverom,“ skonštatoval Šinger. Dodal, že posúdenie týchto udalostí bežne trvá niekoľko dní, pri rozsiahlejších udalostiach aj dlhšie. Preto je podľa neho vhodné nepodliehať unáhleným záverom a počkať si na výsledky expertízy.

Následky prírodného živlu v termálnom kúpalisku...
+4Odstraňovanie následkov prírodného živlu v...

V pondelok neskoro večer sa na západnom Slovensku vyskytli intenzívne búrky. Viaceré z nich podľa meteorológa sprevádzal prívalový dážď a silný vietor. Najviac škôd vplyvom vetra sme zaznamenali v Nitrianskom kraji. „Vietor tam na niekoľkých staniciach SHMÚ, najmä v okresoch Nové Zámky, Nitra a Komárno v nárazoch dosahoval 80 až 90, ojedinele aj viac ako 100 kilometrov za hodinu,“ uviedol.

Kúpalisko / Podhájska / Čítajte viac Kúpalisko v Podhájskej spustošila búrka. Na mieste zrejme vyčíňalo aj tornádo
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Podhájska