Autodopravcovia na hodinu zablokovali Vyšné nemecké a hrozia trvalou blokádou

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) vo štvrtok na hodinu od 13.00 do 14.00 h zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké zo slovenskej strany. Vyjadrila tým podporu poľským kolegom, ktorí už niekoľko dní protestujú proti liberalizácii pravidiel EÚ pre ukrajinských dopravcov.

16.11.2023 11:49 , aktualizované: 15:52
Vyšné Nemecké, doprava, kamióny, kolóna Foto: ,
Kamióny prichádzajúce po diaľnici D1 v smere od Prešova stoja v kolóne pri obci Bidovce v pondelok 13. novembra 2023.
debata (2)

Autodopravcovia prehradili cestu k priechodu osobnými autami. Na proteste sa zúčastnili aj zástupcovia poľských dopravcov, ktorí v Poľsku zablokovali hranicu s Ukrajinou.

Slovenskí autodopravcovia hrozia, že ak Európska komisia (EK) situáciu nebude riešiť, hranicu s Ukrajinou zablokujú úplne. Žiadajú, aby Brusel zaviedol pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy, pretože európske spoločnosti im nevedia konkurovať.

Na východnej hranici je kolóna kamiónov dlhá niekoľko kilometrov

Video

„Počkáme sedem dní, či nám odpovedia a či budú riešiť tie povolenia alebo nie. Pokiaľ nebude nejaký posun, Poliaci pokračujú v blokovaní hraníc ďalej a my sa pridáme s tým, že už zavrieme celé Vyšné Nemecké. Budeme musieť, lebo inak sa to nedá,“ uviedol pre TASR predseda UNAS Stanislav Skala. Avizoval, že podobne sa už ozývajú aj maďarskí kolegovia.

UNAS nesúhlasí s nariadením Európskej komisie, ktorá po invázii ruských vojsk na Ukrajinu zrušila vydávanie povolení pre ukrajinských dopravcov na vstup do EÚ.

Kolóna kamiónov od hraničného priechodu Vyšné...
Kolóna kamiónov od hraničného priechodu Vyšné...
+8Kolóna kamiónov od hraničného priechodu Vyšné...

„Blokáda nemala vplyv na činnosť pobočky colného úradu (CÚ) Vyšné Nemecké,“ uviedla po proteste pre TASR hovorkyňa CÚ Košice Katarína Daňková.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová uviedla, že príslušníci PZ dohliadali na dodržiavanie verejného poriadku a dopravní policajti riadili a usmerňovali premávku tak, aby sa dopravná situácia na mieste nezhoršovala. „Polícia dopravnú situáciu monitoruje a je pripravená prijať operatívne aj ďalšie opatrenia,“ uviedla počas akcie.

Kolóna / Kamióny / Polícia / Čítajte viac Kolóna kamiónov dlhá 20 kilometrov ochromila východnú hranicu. K jej vzniku prispel spor v Poľsku
2 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #Únia autodopravcov Slovenska