V Košiciach to opäť vrie. Krajskí poslanci chcú schvaľovať výdavky nad milión eur, župan Trnka to odmieta

Košický samosprávny kraj (KSK) by mal predkladať poslancom na odsúhlasenie všetky právne úkony s povinnosťou uhradiť bežné alebo kapitálové výdavky v hodnote viac ako jeden milión eur. Týka sa to aj organizácií, ktorých je KSK zriaďovateľom. Vyplýva to z uznesenia, ktoré opätovne schválilo v pondelok krajské zastupiteľstvo, predseda KSK Rastislav znovu Trnka avizoval, že ho nepodpíše.

19.02.2024 15:26
debata

Návrh predložil poslanec Jaroslav Polaček v bode, v ktorom sa rokovalo o výsledku kontroly útvaru hlavného krajského kontrolóra v prípade osemročného prenájmu techniky pre Správu ciest KSK celkovo takmer za 30 miliónov eur. Rovnaké uznesenie schválili poslanci už vlani v októbri, už vtedy ho Trnka nepodpísal.

Generálny riaditeľ SC KSK Anton Trišč Čítajte viac Obvinený šéf košickej Správy ciest Anton Trišč sa vzdal funkcie

Polaček kritizujúci prenájom techniky na údržbu ciest návrh opakovane predložil. V pondelok ho podporilo 28 poslancov, zdržalo sa 19, nikto nebol proti.

Foto Trnka tlacovka Čítajte viac Zákopová vojna pokračuje. Košický župan Trnka spornú zmluvu obhajuje, poslanec trvá na tom, že je nevýhodná

„Mám k tomu rovnaký postoj ako predtým, uznesenie je v rozpore s viacerými ustanoveniami, jednoducho nie je možné ho prijať, ani procesne nie je celkom možné vykonať ho, takže z tohto dôvodu nebude podpísané,“ uviedol Trnka.

Košický župan Rastislav Trnka nejde do väzby
Video
Archívne video

Podľa zákona ak sa predseda kraja domnieva, že uznesenie je v rozpore so zákonom alebo je pre kraj nevýhodné, môže pozastaviť jeho výkon tak, že ho nepodpíše. Rokovací poriadok stanovuje, že zastupiteľstvo môže toto uznesenie trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov potvrdiť, pričom výkon takéhoto uznesenia už predseda nemôže pozastaviť. Zastupiteľstvo KSK má 57 poslancov, na prelomenie veta by bolo treba hlasy 35 poslancov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Košický samosprávny kraj #Rastislav Trnka #jaroslav polaček