Dátum, kedy pôjde petržalská električka po Janíkov dvor, je známy

Nová električková trať v bratislavskej Petržalke v úseku Jungmannova - Janíkov dvor má byť odovzdaná mestu do 15. decembra tohto roka.

26.03.2024 18:10 , aktualizované: 18:43
SR Bratislava Petržalka doprava električka... Foto: ,
Na snímke kompletovanie druhej časti koľajiska električkovej trate na Pajštúnskej a Strečnianskej ulici v Petržalke. Bratislava, 17. februára 2024.
debata

Na sociálnej sieti to oznámil bratislavský primátor Matúš Vallo s tým, že po náročných rokovaniach so španielskym a čínskym vedením zhotoviteľa stavby podpísali dodatok zmluvy s novým harmonogramom.

Výstavba električkovej trate v Petržalke
Video

Zhotoviteľ sa podľa primátora zaviazal do polovice decembra dostavať električkovú trať tak, aby po nej mohla jazdiť električka a mestu do tohto dátumu dodať aj všetku dokumentáciu potrebnú na schválenie predbežného užívania trate.

„Cestujúci by tak po novej električkovej trati mohli jazdiť už začiatkom budúceho roka v závislosti od trvania povoľovacích procesov. Zhotoviteľ sa zároveň zaviazal dokončiť do augusta 2025 zvyšok stavebných objektov, ktoré síce sú súčasťou projektu, ale nie sú nevyhnutné na samotnú prevádzku električky, ako napríklad premostenie Kutlíkovej ulice,“ spresnil Vallo.

Magistrát očakáva zintenzívňovnenie prác

S novým harmonogramom podľa neho súvisí aj posun niektorých míľnikov stavby. Mesto v rámci dohody zhotoviteľovi poskytne zálohovú platbu s úrokovou sadzbou vo výške desiatich miliónov eur, na ktorú je 100-percentná banková záruka. „Čiže časť sumy, ktorú by mesto aj tak zaplatilo neskôr, teraz zaplatí vopred. Túto zálohu zhotoviteľ použije na zabezpečenie aktivity viacerých subdodávateľov na stavbe, aby práce mohli napredovať rýchlejšie,“ vysvetlil primátor.

Vizualizácia električkovej trate v Petržalke -...
Vizualizácia zastávky Veľký Draždiak na...
+6Vizualizácia zastávky Veľký Draždiak na...

Magistrát očakáva v najbližších týždňoch postupné zintenzívňovanie prác a do mesiaca by sa mal zdvojnásobiť počet stavebných objektov, na ktorých sa bude súbežne pracovať. V podobnom rozsahu predpokladá aj zvýšený počet pracovníkov na stavbe.

Vallo priznal, že práce na jednom z najdôležitejších dopravných projektov v Bratislave nenapredujú tak, ako by mali. Podľa doterajšieho harmonogramu prác mala byť trať vybudovaná do konca septembra. To však podľa primátora už nebolo možné garantovať. Stavba, ktorá sa začala koncom novembra 2021, podľa neho od začiatku čelila viacerým problémom. Od komplikovaných vzťahov v pôvodnom konzorciu, cez radikálne zvýšenie cien energií a materiálov v celom regióne až po objektívne prekážky.

SR Petržalka doprava električka trať výstavba BAX Čítajte viac Skoro ako diaľnica do Košíc: Nová električková trať v Petržalke nebude ani v septembri

„Som presvedčený, že pre novú električkovú trať, pre Petržalku, ale aj pre celú Bratislavu bol veľmi dôležitý tento náš posledný krok k zachráneniu stavby so súčasným zhotoviteľom,“ podotkol Vallo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #električka do Petržalky #električka v Bratislave