Ďalší útok medveďa: Zranenia utrpeli dvaja turisti na Poľane, zásahový tím lokalitu monitoruje

Dvaja ľudia utrpeli zranenia v lokalite Želobudská skalka na Poľane po napadnutí medveďom. Na miesto boli vyslaní leteckí záchranári i Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Na sociálnej sieti o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZSS) SR.

14.04.2024 15:19 , aktualizované: 17:55
debata (187)
Ako sa správať v lese, kde sa nachádzajú medvede
Video

Podľa ŠOP SR malo k udalosti dôjsť mimo intravilánu a tiež mimo turistického chodníka. „Dvaja muži boli vrtuľníkom prevezení do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici s poraneniami tváre, dolných aj horných končatín,“ priblížila manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

Ako prví na miesto útoku dorazili členovia zásahového tímu, ktorí mužom poskytli prvú pomoc. Pravdepodobným cieľom turistov bol výhľad zo Želobudskej skaly. „Zásahový tím ŠOP SR bude lokalitu monitorovať a o ďalšom postupe bude informovať v priebehu nasledujúceho dňa,“ dodala Bocková.

Leteckým záchranárom sa miesto udalosti podarilo lokalizovať priamo z paluby vrtuľníka. „Vzhľadom na to, že išlo o ťažko dostupný terén, kde sa nedalo pristáť, a s pravdepodob­nosťou, že sa tam medveď stále môže pohybovať, boli postupne obaja muži z miesta pomocou palubného navijaka urýchlene evakuovaní a transportovaní na miesto bezpečného medzipristátia,“ informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air Transport Europe Zuzana Hopjaková. Ako dodala, záchranári pacientom poskytli neodkladné ošetrenie a liečbu a s vážnymi zraneniami ich previezli do Banskej Bystrice.

Obaja pacienti boli pri leteckom prevoze do nemocnice pri vedomí. „Záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici 49-ročného muža s polytraumou a 39-ročného muža s povrchovým poranením ramena,“ uviedla hovorkyňa OS ZZS Petra Klimešová.

Stav oboch pacientov po prijatí v banskobystrickej nemocnici je stabilizovaný. „Jeden pacient bol prijatý na kliniku úrazovej chirurgie. Druhý na kliniku maxilofaciálnej chirurgie a podrobuje sa chirurgickému zákroku,“ priblížila hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje.

medvede Čítajte viac Vláda chcela chrániť človeka pred medveďom. Šelme zahral do karát politický kompromis a získala ešte týždeň čas

Poslanci NR SR sa v utorok vrátia do práce. Súčasťou návrhu programu schôdze je i zákon týkajúci sa odstrelu medveďov. O zákone sa malo rokovať už skôr na mimoriadnej schôdzi, nakoniec ju zrušili. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) hovoril, že chce nájsť na zákone zhodu s časťou opozície. Zákonom by sa mali stanoviť výnimky upravujúce prípady, keď je potrebné, aby ochrana medveďa hnedého ustúpila vyššiemu celospoločenskému záujmu, a to ochrane života a zdravia človeka. Vláda chce, aby zákon parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Kúsok od detí. Medveď pobehoval v centre L. Mikuláša
Video

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) presadzuje efektívny manažment medveďa hnedého, ktorý nebude ohrozovať ľudské zdravie. Na júnovú schôdzu predloží návrh legislatívy na posilnenie prevencie. Príkladom je zákaz vnadenia v okolí ľudských obydlí ako jeden z nástrojov na zamedzenie približovania šeliem k ľuďom, uviedla poslankyňa parlamentu Tamara Stohlová (PS).

Progresívne Slovensko sa zhoduje s KDH, že ústavný zákon z dielne ministra Tarabu je „prehnaný nástroj, ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí“. „Ide o pokus koalície preniesť vinu na opozíciu, keďže sa ukazuje ich úplná neschopnosť riešiť problém,“ skonštatovala Stohlová. Téma odstrelu medveďov nemá podľa nej byť v ústavnom zákone.

Medveď hnedý Čítajte viac Prekvapil ich medveď, zamestnanec Štátnej ochrany prírody postrelil kolegu

Poukázala na to, že Slovensko má k dispozícii nástroje pre strety s medveďmi, napríklad zásahový tím, ktorý funguje mimo zdĺhavého správneho konania. Potrebuje však podľa nej posilniť materiálne a personálne, minimálne na úrovni každého národného parku. Za rovnako dôležité považujú preventívne opatrenia – zabezpečenie odpadkov, plodín a zvierat, riešenie vnadísk, komunikáciu s verejnosťou či jej edukáciu.

Poslankyňa upozornila, že riešenie navrhnuté v ústavnom zákone je nebezpečné. „De facto 500 metrov od obce by mohlo široké spektrum ľudí narábať so zbraňou v snahe zastreliť medveďa. Vieme, že to nie je jednouchá vec,“ poznamenala.

Taraba v Ide o pravdu: Medveď má právo na život, ale nech sa nám nepotuluje po obciach. Chceme zaručiť ľuďom bezpečie
Video
187 debata chyba
Viac na túto tému: #medveď