V Bratislavskom kraji sa počas tohto roka vyskytol čierny kašeľ v 50 prípadoch

V Bratislavskom kraji je od začiatku tohto roka do 10. apríla evidovaných 50 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola zistená vo vekovej skupine 15- až 19-ročných osôb. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava o tom informoval s tým, že počet prípadov sa v porovnaní s poslednými rokmi zvýšil.

18.04.2024 19:25
debata (3)
chrípka, covid, kašeľ, choroba, horúčka Čítajte viac Čierny kašeľ ohrozuje deti, no rodičia naďalej z presvedčenia odmietajú očkovanie

„Ochorenia boli hlásené zo všetkých okresov Bratislavského kraja s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava V. Výskyt ochorení bol sporadický, zaevidovaný však bol aj rodinný výskyt,“ priblížil úrad na sociálnej sieti. Upozornil, že v roku 2023 bol hlásený zvýšený výskyt ochorenia na čierny kašeľ vo viacerých krajinách EÚ. Išlo najmä o menšie deti a adolescentov, pričom veľa prípadov si vyžiadalo aj hospitalizáciu.

Čierny kašeľ / Pertussis / Čítajte viac Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, najviac od začiatku roka

Ochorenie sa podľa RÚVZ šíri rýchlo v rodinách či uzavretých kolektívoch. Zvýšený výskyt ochorení sa pritom zaznamenáva každých tri až päť rokov. Doplnil, že v SR je po troch rokoch pandémie COVID-19 rovnako zaznamenaný nárast ochorenia. V roku 2023 bolo podľa neho hlásených viac ako 200 prípadov ochorenia na čierny kašeľ, pričom najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola zaznamenaná u detí do jedného roka. „Napriek tomu, že ochorenie sa môže vyskytnúť aj u očkovaných osôb, očkovanie chráni v prípade nákazy pred závažným priebehom ochorenia,“ dodal úrad.

kašeľ, dieťa, vyšetrenie, stetoskop Čítajte viac Do Česka prišlo 20-tisíc dávok očkovania proti čiernemu kašľu
3 debata chyba
Viac na túto tému: #čierny kašeľ