Slovinská vláda: Hraničné kontroly nie sú žiadnym novým opatrením

Slovinsko bagatelizovalo oznámenie rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, že Rakúsko zavedie prísnejšie hraničné kontroly migrantov vstupujúcich do krajiny zo Slovinska. Tlačové a informačné oddelenie slovinskej vlády totiž v nedeľu uviedlo, že hraničné kontroly nie sú žiadnym novým opatrením.

18.01.2016 15:36
Slovinsko, migranti Foto: ,
Slovinsko začalo stavať zábrany na hraniciach s Chorvátskom ešte v lete (na snímke sú vojaci, ktorí montujú žiletkový plot).
debata (1)

Slovinská reakcia nasledovala po tom, čo Faymann povedal pre nedeľné vydanie novín Österreich, že Rakúsko zavedie nielen prísnejšie hraničné kontroly migrantov, ale bude kontrolovať každého, kto vstupuje na jeho územie. (Viac: Stop Schengen. Rakúsko sprísni kontroly)

Slovinská vláda v reakcii na to uviedla, že takéto opatrenie je už určitý čas v platnosti. „Rakúsko má takúto možnosť na základe schengenských pravidiel,“ dodala. „Dovoľte nám znovu zdôrazniť, že Slovinsko bude okamžite reagovať a podnikať kroky, ak Rakúsko a Nemecko prijmú akékoľvek opatrenia, ktoré obmedzia počet migrantov vpustených na ich územia,“ upozornila slovinská vláda. Podľa Faymanna budú prísnejšie kontroly zavedené v piatok 22. januára a už požiadali skupiny odborníkov, aby stanovili najlepšie metódy, ktoré zaistia, že do Rakúska vstúpia len tí migranti, čo chcú požiadať o azyl v Rakúsku a Nemecku.

Kancelár sa rozprával s denníkom Österreich niekoľko dní po tom, ako Rakúsko oznámilo, že povolí vstup iba tým migrantom, ktorí majú v úmysle požiadať o azyl v Rakúsku či v Nemecku. Každého, kto bude smerovať ďalej na sever, Viedeň vráti. Slovinsko v reakcii na to oznámilo, že vedie intenzívne rozhovory s Nemeckom a Rakúskom o prípadných budúcich opatreniach.

Slovinsko sa snaží nájsť spoločné riešenie, „ale podnikneme rázne a zodpovedajúce kroky, ak budú záujmy a bezpečnosť Slovinska ohrozené, alebo ak krajiny začnú oznamovať jednostranné opatrenia“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #schengen #Slovinsko #hraničné kontroly