Paríž vyhlásil stav klimatickej núdze

09.07.2019 16:56

Paríž vyhlásil v utorok stav klimatickej núdze. Francúzska metropola, v ktorej v roku 2015 podpísali svetoví lídri historickú klimatickú dohodu, sa tak pripojila k viacerým svetovým mestám či štátnym parlamentom, ktoré už prijali podobné vyhlásenia, píše agentúra AFP.

„Paríž, podobne ako ďalšie mestá, vyhlasuje stav klimatickej núdze,“ uviedla v utorok na zasadnutí mestskej rady námestníčka parížskej starostky Célia Blauelová, ktorá má na starosti životné prostredie. Zdôraznila pritom potrebu dodržiavania cieľov vytýčených v klimatickej dohode z roku 2015.

V deklarácii Blauelovej sa tiež uvádza, že parížska radnica vytvorí tzv. klimatickú akadémiu, ktorej cieľom bude vzdelávať mládež i verejnosť o klimatických zmenách.

Ako prvý vyhlásil stav klimatickej núdze britský parlament, keď 1. mája odsúhlasil v zásade symbolické uznesenie. Nasledoval írsky parlament, v ktorom obdobné uznesenie schválili 10. mája.

Stav klimatickej núdze zároveň medzičasom vyhlásilo približne 650 samospráv miest a obcí na celom svete, informuje americká nezisková organizácia The Climate Mobilization.

Veľkým víťazstvom pre aktivistov bolo, keď takýto stav deklaroval 26. júna New York, dosiaľ najväčšie z miest s takýmto vyhlásením.

Parížsku klimatickú dohodu podpísalo v roku 2015 takmer 200 štátov. Dohoda stanovuje rámec pre politické, hospodárske a finančné záväzky s cieľom obmedziť nárast priemernej teploty planéty „výrazne pod dva stupne Celzia“ do roku 2100, avšak aj s cieľom čo najviac sa priblížiť k hranici 1,5 stupňa Celzia.

Prezident USA Donald Trump však v roku 2017 vyhlásil, že Washington od parížskej klimatickej dohody odstúpi. Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť v roku 2020.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Francúzsko #Paríž #klimatická zmena
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku