Severná Kórea podľa Trumpa testovala len 'menšie' rakety

26.07.2019 07:11, aktualizované: 09:24

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Fox News povedal, že Severná Kórea testovala len "menšie" rakety. Informovala o tom agentúra Jonhap, podľa ktorej ide zo strany Trumpa o pokus o udržanie dialógu s KĽDR aj napriek jej nedávnym raketovým skúškam.

KĽDR vo štvrtok odpálila z prístavného mesta Wonsan do oblasti Japonského mora dve rakety krátkeho doletu, ktoré prekonali okolo 600 kilometrov, uviedol Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády.

Analýza USA a Južnej Kórey zistila, že ide išlo o nový typ balistickej rakety s krátkym doletom s „podobnými letovými vlastnosťami“ ako rakety typu Iskander, ktoré sú súčasťou výzbroje ruskej armády, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov juhokórejskej armády.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyjadril presvedčenie, že rozhovory s KĽDR budú pokračovať a že štvrtkové testy boli len vyjednávacia taktika.

Severná Kórea začiatkom mája odpálila viacero rakiet s krátkym doletom. Podľa Pchjongjangu malo ísť o súčasť „pravidelného“ a „sebaobranného“ vojenského cvičenia.

KĽDR tvrdí, že pod dohľadom Kima odpálila nový typ takticky navádzanej zbrane

Severokórejská štátna agentúra KCNA v piatok informovala, že KĽDR odpálila „nový typ takticky navádzanej zbrane“, pričom na skúšku myslenú ako varovanie „juhokórejským vojnovým štváčom“ osobne dohliadal severokórejský vodca Kim Čong-un.

Kim vo štvrtok „osobne organizoval a viedol“ odpálenie najmodernejšieho systému zbraní, napísala KCNA, narážajúc tak podľa francúzskej agentúry AFP na štvrtkový odpal dvoch rakiet krátkeho doletu. Podľa správy KCNA bol Kim s priebehom skúšky spokojný.

Štvrtkové odpálenie rakiet malo byť „slávnostným varovaním“ určeným „severokórejským vojnovým štváčom“, ktorí nasadzujú do Južnej Kórey „ultramoderné útočné zbrane“ a v rozpore s opakovanými varovaniami Severnej Kórey pretláčajú konanie vojenských cvičení, píše juhokórejská agentúra Jonhap citujúc zo správy KCNA.

Podľa nej Kim odpalom rakiet zdôraznil, že KĽDR musí „vyvíjať supersilné zbraňové systémy“, aby tak odstránila „potenciálne a priame ohrozenie svojej bezpečnosti“ zo strany Južnej Kórey.

Agentúra AFP pripomína, že išlo o prvú raketovú skúšku KĽDR od improvizovaného júnového stretnutia Kima s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorí sa krátko stretli v demilitarizovanej zóne ležiacej medzi Severnou a Južnou Kóreou a dohodli sa na obnovení dialógu. Pchjongjang však zároveň vyzval Washington aj Soul, aby zrušili svoje spoločné vojenské cvičenia naplánované na august. Varoval pritom, že konanie týchto cvičení by mohlo obnovenie jeho rozhovorov s USA ohroziť.

Severokórejský vodca sa v tejto súvislosti sťažoval na „podivné dvojaké správanie“ juhokórejských predstaviteľov, ktorí hovoria o mieri, no v zákulisí dodávajú „supermoderné zbrane a usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia“.

KCNA v súvislosti s novou raketovou skúškou napísala, že „juhokórejský výkonný šéf“, čím podľa AFP zrejme myslela juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, „nemal spraviť chybu a ignorovať varovanie Pchjongjangu“.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Kim Čong-un