Ahmed si pritom zatiaľ vyslúžil chválu za svoje reformné a diplomatické úsilie. Po svojom nástupe do funkcie vlani v apríli prepustil rad politických väzňov a ukončil niekoľkomesačný núdzový stav. Ukončil tiež zdĺhavý pohraničný spor so susednou Eritreou.
Viacero ľudí však znepokojuje ľahkosť, s akou prerušuje v krajine práve spomínané internetové pripojenie. Vláda tento rok na niekoľko dní odrezala krajinu od internetového pripojenia kvôli záverečným skúškam v školách. Údajne tým chcela zabrániť podvádzaniu.
Premiér uviedol, že chce, aby internet v krajine slúžil ako motor pre ekonomický rozvoj. Dodal však, že to nie je „ani voda ani vzduch“.
Pri júnovom pokuse o prevrat v štáte Amhara zabili ozbrojenci verní etnicky nacionalistickému generálovi Asamnewovi Tsigemu predsedu regionálnej vlády a niekoľko ďalších vysoko postavených úradníkov. V rovnakej chvíli zabil člen ochranky v metropole Addis Abeba šéfa etiópskej armády. Podľa vlády boli útoky koordinované. Pri zmarenom puči prišlo o život niekoľko desiatok ľudí.
Ahmed vo štvrtok vyhlásil, že pučisti boli vycvičení ľuďmi, ktorí prišli z cudzích krajín, pričom však neuviedol ďalšie detaily. Plánovali podľa neho pritom zabiť ešte ďalších verejných činiteľov a generálov. Úrady po pokuse o prevrat zatkli asi 350 ľudí, 120 z nich následne prepustili.